Teknik SEO Kontrol Listesi

Teknik SEO Kontrol Listesi

Teknik SEO kontrol listesi sayesinde internet sitenizin en iyi durumda olduğundan emin olmak, daha fazla organik trafiğe, anahtar kelimeleri sıralamaya ve dönüşümlere yol açmaya yardımcı olur.

İnternet siteniz hangi sektörde olursa olsun, teknik SEO (Teknik SEO Nedir?) Google güncellemeleri ile artık denetimi mutlaka yapılması gereken bir aşama oldu. Google, bir sıralama faktörü olarak sayfa deneyimi sinyallerini içeren Google Sayfa Deneyimi güncellemesini 2021 yazında yayımlamıştı.

Teknik SEO Kontrol Listesi 2022

İnternet Sitenizin Yapısını Kontrol Edin

Yeni bir internet sitesi açtıysanız kullanıcı deneyimini en iyi hale getirebilmek için gelen ziyaretçiyi en hızlı, ulaşılabilir şekilde tasarlamamız gerekmektedir. Tam olarak anlatmak istediğimiz nokta ise arama motorlarının botları ve gelen ziyaretçinin internet sitenizde ki içerik-menü yapılanmasının arama motorlarının ve ziyaretçilerin sayfalar arasında gezinmesine izin vermek için dahili bir bağlantı olmalıdır.

Sitenizin Taranabilir Olduğundan Emin Olun

İnternet sitenizin arama motorları tarafından ziyaret edilmesinin engellenmediğinden emin olmalısınız. Farkında olmadan engellemiş olma ihtimaliniz olabilir. Bu raporları Google Search Console kapsam raporları kısmından görebilirsiniz.

Sitenizin Dizine Eklenebilir Olduğundan Emin Olun

İnternet sitenizi dizine eklendiğinden emin olmalısınız. Arama motorlarının bir sayfayı tarayabilmesi, onu dizine ekleyebilecekleri anlamına gelmez. Sayfada bir noindex robots meta etiketi veya x-robots-tag varsa dizine ekleme mümkün değildir. Yine bu raporlara Google Search Console üzerinden Kapsam raporları kısmından öğrenebilirsiniz.

HTTPS Kullandığınızdan Emin Olun

HTTPS kullanımı Google çalışanı John Mu sıralama faktörü olarak değerlendirdiklerini resmi Twitter hesabından paylaşmıştı.

HTTPS, bilgisayar korsanlığı veya veri sızıntılarını önlemek için sağlanan verilerin şifrelenmesini sağlamak için ziyaretçilerinizin verilerini koruyacaktır.

İnternet Site Hızı

İnternet site hızınız kullanıcıyı karşılamada ki ilk aşamadır. Ne kadar geç yüklenirse internet siteniz kullanıcıyı tutma oranınız o kadar düşecektir. Arama motorlarının sıralama faktörleri direkt olarak site hızını sıralama üzerinde değerlendirdikleri gibi kullanıcının internet sitenizin içinde geçirdiği vakti de değerlendirmektedir.

Mobil Uyumluluk

Mobil uyumluluk arama motorlarında sıralama faktörleri arasında büyük bir etkiye sahip olduğundan emin olabilirsiniz. Mobil uyumluluk sayesinde bir çok faktörü de gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Görsel Boyutları

İnternet sitenizde kullandığınız görsellerin boyutları site hızını etkilediği için de f/p görselleri kullanmanız gerekmektedir. Sadece bir alt başlık altında değerlendirmek yanlış olacağı için SEO kategorisi altında görsel boyutları hakkında ki içeriğime mutlaka bakmalısın.

Bozuk Sayfaları Düzeltin

İnternet sitenizde ki artık ulaşılmayan, güncel olmayan içerikleri güncelleyip ya da ulaşılabilir hale getirdiğinizden emin olarak sıralama kaybetmenizi engelleyecek, trafiğinizi artıracaktır.

Yinelenen veya Zayıf İçeriklerinizi Değerlendirin

Yinelenen ve zayıf içerikleri değerlendirme sayesinde kullanıcının o içeriğe geldiğinde istediği sonuca ulaşıp ulaşamadığını değerlendirmelisiniz. Yinelenen içerikleri birleştirmeyi tekrar düşünmelisiniz. Google botlarını boşa harcamadan bir içerik içerisinde birleştirerek daha güçlü bir içerik oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

Arama motorlarına internet sitenizi eklerken bir versiyonda eklemeniz ve o versiyon üzerinden ilerlemeniz gerekmektedir. Korkmanıza gerek yok bir versiyon üzerinden devam ederek diğer versiyonlara da yönlendirme sağlayabilirsiniz.

 1. https://www.yldrn.com
 2. https://yldrn.com
 3. http://www.yldrn.com
 4. https://yldrn.com

Yinelenen içeriğin düzeltilmesi aşağıdaki şekillerde uygulanabilir:

 • URL’nin birincil sürümüne 301 yönlendirmeleri ayarlama. Bu nedenle, tercih ettiğiniz sürüm https://yldrn.com ise, diğer üç sürüm 301 doğrudan bu sürüme yönlendirilmelidir.
 • Yinelenen sayfalara dizinsiz veya kurallı etiketler uygulama
 • Google Arama Konsolunda tercih edilen etki alanını ayarlama
 • Google Arama Konsolunda parametre işlemeyi ayarlama
 • Mümkün olduğunda, yinelenen içeriğin silinmesi

Sitenizin XML Site Haritasına Sahip Olduğundan Emin Olun

XML site haritaları, arama motorlarına site yapınız ve SERP’de nelerin indeksleneceği hakkında bilgi verir.

Optimize edilmiş bir XML site haritası şunları içermelidir:

 • Sitenize eklenen herhangi bir yeni içerik (son blog gönderileri, ürünler vb.).
 • Yalnızca 200 durumlu URL’ler.
 • 50.000’den fazla URL yok. Sitenizin daha fazla URL’si varsa, tarama bütçenizi en üst düzeye çıkarmak için birden çok XML site haritanız olmalıdır.

Aşağıdakileri XML site haritasından hariç tutmalısınız:

 • parametreli URL’ler
 • 301 yönlendirmesi olan veya kurallı veya dizinsiz etiketler içeren URL’ler
 • 4xx veya 5xx durum kodlarına sahip URL’ler
 • Yinelenen içerik

Sitenizin Optimize Edilmiş robots.txt Dosyasına Sahip Olduğundan Emin Olun

obots.txt dosyaları, web sitenizi nasıl tarayacakları konusunda arama motoru robotlarına yönelik talimatlardır. 

Her web sitesinin bir “tarama bütçesi” veya bir taramaya dahil edilebilecek sınırlı sayıda sayfası vardır – bu nedenle yalnızca en önemli sayfalarınızın dizine eklendiğinden emin olmak zorunludur.

Diğer taraftan, robots.txt dosyanızın kesinlikle dizine eklenmesini istediğiniz hiçbir şeyi engellemediğinden emin olmak isteyeceksiniz.

Robots.txt dosyanızda izin vermemeniz gereken bazı örnek URL’ler şunlardır:

 • Geçici dosyalar
 • Yönetici sayfaları
 • Sepet ve ödeme sayfaları
 • Aramayla ilgili sayfalar
 • Parametre içeren URL’ler

Dosyanızın doğru çalıştığını doğrulamak için Google’ın robots.txt test aracını kullanabilirsiniz.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }