SEO

SEO’da Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

SEO’da rakip analizi, SEO’nun en temel unsurlarından biri olarak yer almaktadır. Hedeflenen anahtar kelimelerin aranma hacmi, hedeflenen anahtar kelimede ki bulunan sitelerin oluşturduğu içerikler ve içeriklerin yapıları, alabileceğiniz bağlantılar gibi temel sorular ile temel yapı da bir SEO’da rakip analizi yapabiliriz. Hadi bunu biraz daha detaylandıralım.

SEO’da Rakip Analizi Neden Önemlidir?

SEO’da rakip analizi yaparken şunu yapmaktan mutlaka kaçınmalısınız. Hedeflenen rakibin internet sitesine gidip tüm içeriğini kopyalayıp oluşturacağımız internet sitesine yapıştırmak hiçbir şeye yaramayacaktır. Bu aynı küçükken internet kafelerden oyunu çaktırmadan oyun kısa yolunu CD’ye aktarmak gibi bir diyebiliriz.

Peki neden rakip analizi yapıp içeriklerini, internet sitesini inceliyoruz. Rakip analizi yapmakta ki ana hedef rakip sitelerde ki içerik eksiklerini tespit etmek. “Arkadaşlarını yakın tut ama düşmanlarını daha yakın tut” sözünü bu başlığın mottosu olarak belirleyebiliriz.

Hedeflediğim sitede ki içeriklerin kopyalayıp yapıştırılmasını yani aynı içeriği yinelenmesini Google sevmez. Yeni bir içerik oluştururken rakiplerde ki eksikleri veya zayıflıklarını, hedeflenen kelimede ki odaklanılan kelimenin analizini ve kelimenin ne kadar rekabetçi olduğunu iyi analiz etmemiz gerekmektedir.

SEO’da rakip analizi yapmayı öğrendikçe, hem rakiplerinizin hem de kendi web sitelerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek için bu taktiğin ne kadar yararlı olduğunu hemen anlayacaksınız. Aşağıda kısaca içeriğimiz de ki ana etmenleri görebilirsiniz.

 • Anahtar Kelimeler: Site önemli anahtar kelimeleri kaybetti mi veya yenileri için sıralamaya mı başladı?
 • Bağlantılar: Bağlantı yapısı, derinliği ve genişliği SEO için en iyi uygulamaları takip ediyor mu?
 • Backlink-Geri Bağlantı: Geri bağlantıların ve bağlantı alan adlarının toplam sayısı nedir? Bağlantılar yüksek dereceli veya spam sitelerden mi?
 • İçerik: İnternet sitesi içeriği ne kadar kaliteli? Sitede çok fazla zayıf içerik mi var yoksa destekleyici sayfalar mı yok?
 • Alaka: Sayfalar ve içerikler ne kadar alakalı? Sitenin birçok alakalı geri bağlantısı var mı?
 • Teknik Sorunlar: Mobil kullanılabilirlik veya yavaş sayfa hızı gibi önemli teknik sorunları tanımlayabilir misiniz

Rakipleri Belirleme

SEO’da rakip analizi yapabilmek için rakiplerinizi bilmeniz gerekiyor. Bu şu demek olmuyor arama motoruna futbol yazıp arama sonucunda çıkanları rakip olarak belirlemek. Bu aramanın içerisinde futbol ile ilgili satış yapan sitelerde çıkabilir veya gazete haberleri de çıkabilir. SEO’da rakip analizi yaparken rakipleri belirlemek için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor incelemeye başlayalım.

Hedef anahtar kelimeler oluşturmak için normal bir kullanıcı gözünden incelememiz gerekiyor. Örneğin SEO’da rakip analizi yapmak isteyen bir kullanıcı arama motoruna neler yazıp aratabilir veya hedeflediği içerik, aradığı içerikte ki bilgiler nedir. Daha sonrasında analiz sonucunda da başlığımızı, odaklanan anahtar kelimeleri, alt başlıkları oluşturabileceğiz.

Hedeflediğimiz anahtar kelimelerde ufak ama etkisi büyük bir öneri olarak uzun soluklu kelimeleri değerlendirmelisiniz. Örneğin bir ekonomi sitemiz var olduğunu düşünürsek başlığımızı sadece Para yaparak hiçbir sonuç elde edemeyiz. Uzun soluklu kelimeler seçmemiz ise daha güvenilir bir yol olacaktır. Uzun soluklu kelimeler seçmek rakipleri daraltmak, analizini yapmak açısından hem de kazanamayacağımız savaşa girmemizden kurtaracaktır.

Analizlerimiz sonucunda ki çıkan sonuçları ise Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile aranma hacmi, kelime zorluklarını inceleyebilirsiniz. Buradan çıkan sonuç ile çıkardığımız sonuçta ki seçenekleri tekrar değerlendirebilir değiştirebilirsiniz.

Artık tamamen hedeflerimizi belirledikten sonra arama motorlarında ki hedeflediğimiz içerikleri inceleyebiliriz. Şimdi hedeflediğimiz kelime de ki arama sonucunda ki ilk sayfa da ki çıkan internet sitelerini rakip olarak belirleyebiliriz.

İlk hedefleyeceğimiz içerik ve site Google’ın sıfırıncı konumunda ki içeriktir. Sıfırıncı Konum bir diğer adı Öne Çıkan Snippet hakkında ufak bir bilgi vermemiz gerekirse. İngilizce’de Featured Snippet olarak adlandırılmaktadır. Featured Snippet, herhangi bir kullanıcı Google’da arama yaptığında, yapılan arama ile ilgili sayfada yer alan bilgilerin özetini, sayfa bağlantısı, başlık ve URL’yi içerir. Kullanıcıya direkt olarak bilgiyi sunan bir durumdur.

Sıfırıncı Konum

Yukarıda ki örnek bir Sıfırıncı Konum yani Featured Snippet görselidir. İçeriğinizin ve sitenizin bu konu hakkında ki otoritesini göstermektedir.

Sıfırıncı Konumda Yer Almak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Sıfırıncı konumda yer almak için yukarıda da bahsettiğimiz üzere rakip analizlerini çok iyi yapmamız gerekmektedir. Tabii ki sadece analiz yapmak yeterli değildir. İçeriğimiz de ki değişiklikleri de yapmamız gerekiyor.

İçerikleriniz de ki ilk amacımız kullanıcıya kullanıcının aradığı bilgiyi net olarak verebilmektir. Kullanıcının internet sitesinde vakit geçirmesi o içerikten bir diğer içeriğe geçmesini sağlamamız gerekmektedir. Böylelikle internet sitemizin otoritesi artmaktadır. İçeriklerimizde kullanıcının sadece o sayfada kalmasını sağlarsak veya o içerikte kısa bir süre geçirip başka bir siteye geçiş yaparsa Google bunu sevmeyecektir. Kısaca şöyle diyebiliriz Google kullanıcılarına değer veriyor ve çıkmaz sokağa girmelerini kesinlikle sağlamayacaktır.

Rakip Anahtar Kelime Analizi

Rakip anahtar kelime analizi yukarı da biraz değinmiş olsak da biraz daha detaya inmemiz gerekiyor. Detaya inme sebebimiz ise rakip anahtar kelime analizi, SEO rakip analizinin çok önemli bir faktörüdür. Rakip anahtar kelime analizinin en önemli 3 ana unsuru vardır.

 1. Rakipleri farklı anahtar kelimeler için sıralamaya zorlamanın zorluğunun analizi var.
 2. Rakiplerinizin sıraladığı, ancak sizin yapmadığınız anahtar kelimelerin belirlenmesi. Bu genellikle Anahtar Kelime Boşluk Analizi olarak bilinir.
 3. Hem sizin hem de rakiplerinizin gözden kaçırdığı yararlı anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz. Bu anahtar kelimelerin sıralaması daha kolay olacak, ancak organik trafik söz konusu olduğunda yine de dikkate değer sonuçlar verebilir. Kesinlikle fiyat/performans diyebileceğimiz bir durum.

Rakip anahtar kelime analizin de diğer hedefimizin internet sitelerinin arama motorlarında ki otoriteleridir. Rakiplerin güçlerini öğrenmemiz de sıralamaya etken olduğu için öğrenmemiz gerekmektedir. En önemli faktörler, internet sitenin otoritesi, internet sitenin trafiği ve benzer metrikler gibi şeylerdir. Bunlar, Google’ın sayfalara SERP sıralamalarını verirken hesaba katacağı sıralama faktörleridir.

SERP kelimesine daha sonra da değineceğiz fakat ne olduğu hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse: SERP, herhangi bir arama motorunda anahtar kelimeyi yazıp arattığınızda karşınıza çıkan aranma listesinin ismidir.

Bu metriklere ulaşabilmek için bir sürü araç bulunmaktadır. Bu ve bu gibi bir sürü araç ve internet siteleri sosyal medya hesaplarımda ve blogumda paylaşıyor olacağım. Sosyal medya hesaplarımı ve internet sitemi takip ederek öğrenebilirsiniz.

Backlink Analizi

Backlink analizi kesinlikle değerlendirilmesi gereken sizi rakiplerinizden bir adım öne geçirecek bir durumdur. Backlink analizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini her şeyi açıklıyor olacağım.

Öncelikle Backlink nedir bunu öğrenelim. Backlink, bir internet sitesinin başka bir siteye vermiş olduğu bir bağlantıdır. Backlink’i Türkçe’ye geri bağlantı olarak çevirebiliriz.

Backlink analizi nasıl yapılır peki? Backlink analizi yapmak için yine araçlara ihtiyacımız olacaktır. Araçları öğrenebilmek için Ahrefs, Moz gibi köklü internet sitelerine güvenebilirsiniz. Bu araçların detaylı kullanımlarını içeriklerimde görebilirsiniz.

Backlink analizlerini yaptığımızı varsayarak çıkan sonuçları değerlendirebiliriz. Öncelikle her siteden backlink almamalısınız, alıyorsunuz da derhal bırakmalısınız. İnternet sitenize trafik getirmeyecek, ilgisiz kullanıcılar internet sitenize zarar verecektir.

Örneğin LinkedIn profilinize internet sitenizin, şirketinizin internet sitesini doldurup yayınladınız. Profilinizi inceleyen kullanıcı internet sitenizi merak edip inceleyebilir, yazılarınızı okuyabilir ya da internet siteniz de ki iletişim formundan size ulaşabilir, bu ilgili kullanıcıdır.

Bir diğer örneğimiz için tatil, tur gibi siteler için örnek verelim. Bir tur şirketimizin var olduğunu düşünelim ve backlink almak istiyoruz. Backlink almak için en uygun aday siteyi kısaca düşünürsek bunu cevabı gezi blogu yazan kişilerin internet siteleridir. Bu blogu takip eden kişilerin tura katılmaları, tatil yapmaları yüksek olasılıklıdır ve o blogta yapılan önerileri dikkate alacaklardır. Önerilen tur şirketinin yazısını okur, internet sitesine tıklar ve iletişim kurabilir. Tabii ki burada kesin tıklama ihtimali vermiyoruz ama Google bu durumu sevecektir.

İçerik Analizi

İçerik analizi yapmadan içerik analizini ilgilendiren bir çok konuya değindik. İçerik olmadan internet sitesi var olmayacağı için içerik kraldır. İçerik kraldır sözünü SEO’yu araştırdıkça karşınıza çıkacaktır. Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor. İçeriklerimizi çıkmaz sokağa benzetmememiz gerekiyor. Her içeriğimiz bir diğer sokağa açılması, yönlendirmesi gerekiyor. Bunu lütfen şöyle anlamayın alakasız yönlendirmeler veya çok fazla yönlendirme ile kullanıcı sıkmak değildir. Yönlendirme yaparken bir kullanıcı gözünden bakmanız yeterli olacaktır.

İçerik analizi ile yukarı da değindiğimiz gibi hedeflediğimiz konuyu, anahtar kelime analimizi ve rakiplerde ki eksiklerimizi değerlendirmemiz gerekiyor.

 • Hedeflenen Konu
 • Rakip Analizi
 • Anahtar Kelime Analizi
 • Başlık ve alt başlıkları Belirleme

Kısaca içeriği bu 4 başlıkla oluşturabiliriz. İçerik analizin en önemli araçlar arasında yer alan SEMrush ile rakiplerinizin internet sitesi trafiğini nasıl çektiğini inceleyebilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi Analizi

Kullanıcı Deneyimi analizi Google’ın son güncellemeleri ile artık kesinlikle sıralama ölçütü olduğunu bilmeniz gerekiyor. Kullanıcı deneyimi analizi size şunu sunacaktır.

Kullanıcı deneyimi internet sitenizi ziyaret eden kullanıcı internet sitenizde ki dolaşımı, içeriği incelemesi sırasında ki yaşadığı durumdur. Kullanıcı deneyimi ne kadar kolay ve iyi bir ara yüzü olursa Google bunu o kadar çok sevecektir. Kullanıcı Deneyimi Analizi tamamen ayrı incelenmesi gereken bir konu olsa da kısa kısa bilgilendireceğim.

Kullanıcı internet sitenize sadece bilgisayardan girmeyecektir. Artık mobil olarak ulaşım o kadar kolay oldu ki belki de internet sitenize mobil erişim daha fazladır. İnternet sitenizin mobil, tablet ve bilgisayar ile uyumluluğu olması gerekmektedir. Mobilden ulaşan bir kullanıcıya bilgisayar görüntülenmesini sağlamamalısınız.

Rakiplerinizin mobilden, tabletten ve bilgisayardan açılış hızlarını aranılan içeriğe ulaşım hızlarını mutlaka değerlendirmelisiniz. Tabii ki bu uzun ve yorucu bir iş olarak görebilirsiniz. Bunu sizin için yapan bir araç tabii ki var. Bu araca Instagram hesabımda ki şu postumdan ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı deneyimi yani UX bunu sıkça görme ihtimaliniz yüksektir. Kullanıcı deneyimi ne kadar iyi sağlarsak o kullanıcıyı geri kazanma ihtimalimiz ve sıralamalarda yukarı çıkma ihtimali yüksektir. Kullanıcı deneyimi her şeyi kapsamaktadır. İnternet sitesinde ki kod yapısı, içerikte ulaşmak istenilen sonuç, menü yapısı gibi bir çok şeyi sayabiliriz.

Kullanıcı deneyimini şöyle betimleyebiliriz. Alışveriş yapmak için bir mağazaya girdiğinizde neyin nerede olduğunu az çok kestirebilirsiniz ve kolayca hedefe gidebilirsiniz. Pantolon almak için pantolonların olduğu reyona veya gömlek için gömlek reyonu gibi düşünebilirsiniz. Eğer kullanıcılarınıza ulaşmak istediği sonuç için türlü türlü adımlardan veya sınavlardan geçirirseniz kullanıcı internet sitenizden direkt olarak çıkacaktır.

SEO’da Rakip Analizi Nasıl Yapılır? konusunu daha da detaylandırabiliriz. Rakip analizi yapabilmek için bir sürü araç ve internet sitesi mevcuttur. Bu araçların kullanımlarını, detaylarına diğer yazılarımda, sosyal medya hesaplarımda veya bültenime abone olarak görebilirsiniz.

Enes Mücahit Yıldıran

SEO, Dijital Pazarlama hakkında yazılar yazar, deneyimlerini paylaşır. Geleceğini arama motoru optimizasyonunda görür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu