SEO

SEO Nedir? Adım Adım SEO

SEO nedir sorusundan önce ve size nasıl çalıştığını, nasıl yapılacağını öğretmeden önce SEO’nun tanımını gözden geçirelim ve ardından SEO’nun nasıl çalıştığının bütün detaylarına geçeceğiz.

SEO Nedir?

SEO nedir? Arama Motoru Optimizasyonu, siteleri arama motorlarının daha iyi anlamasına, taramasına olanak tanımak için yapılır. SEO, bir internet sitesinin veya içeriğinin Google’da daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak adımlar atma sürecidir. SEO hizmeti ile siteler optimizasyona göre düzenlenerek, daha yukarıda sıralanır.

SEO ile ücretli reklamcılık (Google ADS gibi) arasındaki en temel fark, SEO’nun organik olarak trafik sağlamasıdır. Bu da organikten aldığınız her tıklama için ücret ödemeyeceğiniz anlamına gelmektedir.

Örnek ile açıklamamız gerekirse Google’a tarhana çorbası yazdığı zaman muhtemelen bir tarif, malzemeler ve nasıl yapılacağına dair tarif arıyordur. Tarhana çorbası yapmakla ilgili bir internet sitesi içeriğiniz var ise insanların tarifinizi bulmasını istersiniz. İşte tarhana çorbası yazdığı zaman organik olarak üst sıralarda yer almak istiyorsanız SEO yapmak zorundasınız ve bu kolay olmayacak.

Bu kılavuzda kullanılan önemli terimlerin kısa bir sözlüğü:

Dizin – Google, bildiği tüm internet sayfalarını dizininde saklar . Her sayfanın dizin girişi, o sayfanın içeriğini ve konumunu (URL) tanımlar.

Dizine eklemek , Google’ın bir sayfayı alması, okuması ve dizine eklemesidir: Google bugün sitemdeki birkaç sayfayı dizine ekledi .

Tarama – Yeni veya güncellenmiş internet sayfalarını arama süreci. Google, bağlantıları izleyerek, site haritalarını okuyarak ve diğer birçok yolla URL’leri keşfeder. Google interneti tarar, yeni sayfalar arar ve ardından (uygun olduğunda) bunları dizine ekler.

Tarayıcı – internetten sayfaları tarayan (getiren) ve dizine ekleyen otomatik yazılım.

Googlebot – Google tarayıcısının genel adı. Googlebot, interneti sürekli olarak tarar.

SEO – Arama motoru optimizasyonu: sitenizi arama motorları için daha iyi hale getirme süreci.

Örneklerimde arama motorlarından bahsederken en büyüğü Google olduğu için ve ülkemizde Google kullanım oranı çok yüksek olduğu için onun üzerinden gideceğim.

SEO Ne İşe Yarar?

SEO ne işe yarar sorusunun cevabına içeriğimizde birkaç defa karşılaşabilirsiniz. SEO arama motorlarının politikalarına uygun hale getirilmesi işlemidir. Bu işlemler ile organik olarak arama motorlarında hedeflenen kitleye üst sıralarda yer alarak hedeflenen amaca ulaşabilirsiniz.

SEO Açılımı

SEO açılımı dünya genelinde SEO kavramı İngilizce olarak Search Engine Optimization Türkçe anlamı ise Arama Motoru Optimizasyonudur. Arama motoru optimizasyonunu tanımlarsak arama motorlarına uygun, kullanıcı deneyimini yükselterek daha fazla trafik sağlamayı hedefleyen optimizasyon türüdür.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı, Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) Uzmanı bir internet sitesinin trafiğinin artmasını hedefleyen, arama motorlarında üst sıralarda yer almasını, görünür olması için strateji, teknik ve taktikleri hedeflemelerini yapan kişidir.

SEO Danışmanlığı Nedir?

SEO danışmanlığı, arama motoru optimizasyonu konusunda bilgi sahibi kişinin veya kurumun sağladığı hizmetin adıdır. SEO Danışmanlığı ile kişi veya kurumların, internet sitelerinin marka tanınırlığını, internet sitelerinin trafik sayısını artırılmasını, internette görünürlüğünü artırılması hedeflenen hizmettir.

SEO Stratejileri – Black Hat vs White Hat

SEO stratejilerini incelerken Black Hat SEO ve White Hat SEO ne olduğuna dair bilgimizin olması çok önemlidir. Hangi yolu seçeceğiniz, geleceğinizi belirlemeniz gerekiyor.

SEO Stratejileri Black Hat vs White Hat
SEO Stratejileri – Black Hat vs White Hat

Black Hat SEO hızlı kazanç elde etmeyi hedefler. Black Hat SEO uygulayan kişiler, hızlı bir şekilde sıralamak için anahtar kelime doldurma ve çok sayıda backlink almak gibi taktikler kullanma eğilimindedir. Kısa vadede işe yarayabilir ve sitenize biraz trafik getirebilir, ancak bir süre sonra Google, sitenizi cezalandırır ve hatta kara listeye alır, böylece asla sıralamada yer almazsınız.

Diğer bir taraf White Hat SEO, sürdürülebilir bir çevrimiçi iş kurmanın yoludur. SEO’yu doğru bir şekilde yaparsanız, insan kitlenize odaklanırsınız.

Eğer internet sitenize giren kullanıcınıza en iyi deneyimi sağlar, istediği bilgileri sağlar ve daha fazla internet sitenizde zaman geçirip etkileşim alabilirseniz Google sizi mutlaka ödüllendirecektir.

 • Yinelenen içerik: Birisi belirli bir anahtar kelime için sıralamaya girmeye çalıştığında, o anahtar kelimeyi metnine tekrar tekrar almak için sitelerindeki içeriği çoğaltabilir. Yani örneğin tarhana çorbasına dair bir tarif içeriğiniz var ve siz o içeriği sürekli kopyalarak çoğaltırsanız Google botları sizi görecek ve cezalandıracaktır.
 • Görünmez metin ve anahtar kelime doldurma: Eski bir taktik olan Black Hat SEO stratejisi, makalelerinizin altına bir sürü anahtar kelime ekleyerek Google’a bunu kullanıcı içeriği olarak göstermesini sağlayarak index almasını sağlamak. Fakat bu stratejide o görünmez metinleri arka plan rengi ile aynı yapıp bunu kullanıcıya göstermemesini sağlıyor. Bu strateji sizi çok hızlı bir şekilde kara listeye alacaktır. Aynı şey, ait olmadıkları anahtar kelimeleri doldurmak için de geçerlidir.
 • Gizleme ve yeniden yönlendirme: Yönlendirmeler söz konusu olduğunda, bunu yapmanın doğru ve yanlış bir yolu vardır. Yanlış yol, bir sürü anahtar kelime açısından zengin alan satın almak ve tüm trafiği tek bir siteye yönlendirmektir.
 • Zayıf bağlantı uygulamaları: Dışarı çıkıp size 24 saat içinde 5.000 bağlantı vaat eden bir SEO paketi satın almak, bağlantı oluşturmanın doğru yolu değildir. İlgili içeriklerden ve nişinizdeki kendi trafiğine sahip sitelerden bağlantılar almanız gerekir.

Aslında bahsetmediğimiz Grey Hat SEO diye bir şeyde vardır. Bu, White Hat SEO beyazı kadar saf veya masum olmadığı anlamına geliyor ancak siyah şapka tekniklerinin olabileceği kadar korkunç derecede manipülatif de değildir. Kimseyi kandırmaya veya kasıtlı olarak sistemi gri şapka ile oynamaya çalışmıyorsunuz. Ancak, belirgin bir avantaj elde etmeye çalışıyorsunuz.

Örneğin şunu söyleyebiliriz İş Bankası’nın blog sayfasında renklere dair bir blog yazısı bulunmakta. Bir banka ile renkler arasında ki bağlantı olmadığını hepimiz biliyoruz. Peki burada hedeflenen nedir?

SEO dünyasında ne yaptığınız değil, nasıl yaptığınız önemlidir. Niş alanınızla ilgisi olmayan sitelerde misafir gönderileri satın alıyorsanız ve bir sürü bağlantı spam gönderiyorsanız, cezalandırılacaksınız. Sizinle alakalı sitelerdeki okuyuculara değer sağlayan benzersiz konuk gönderileri oluşturuyorsanız, sorun olmaz ve bağlantı suyu sitenize güzel bir şekilde akacaktır.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları, insanlar tarafından bir sorgusu olduğunda ve cevabını internette ararken kullanılır. Arama motoru algoritmaları, arama yapanlara tam olarak aradıkları sonuçları vermek için ipuçlarını arayan bilgisayar programlarıdır.

Arama motorları, internet sayfalarını bulmak ve herhangi bir anahtar kelime için hangilerinin sıralanacağına karar vermek için algoritmalara güvenir. Arama motorlarının nasıl çalıştığına dair üç adım vardır:  keşif aşaması olan tarama; dosyalama aşaması olan indeksleme ve  alma aşaması olan sıralama.

Tarama

İlk adım taramadır. Arama motorları, yeni sayfalar bulmak ve onlar hakkında bilgi kaydetmek için internet tarayıcıları gönderir. Bazen bu internet tarayıcılarına “örümcekler” veya “robotlar” deriz. Amaçları var olan yeni internet sayfalarını keşfetmek ve ayrıca daha önce ziyaret ettikleri sayfalardaki içeriğin değişip değişmediğini veya güncellenip güncellenmediğini görmek için periyodik olarak kontrol etmektir.

Arama motorları, daha önce keşfettikleri bağlantıları izleyerek internet sayfalarını tarar. Bir blog yayınınız varsa ve ana sayfanızdan bağlantı verilmişse, bir arama motoru ana sayfanızı taradığında, takip etmek için başka bir bağlantı arar ve yeni blog yayınınızın bağlantısını takip edebilir.

Dizine Ekleme

İkinci adım indekslemedir. İndeksleme, bir arama motorunun taradığı içeriği kullanıp kullanmayacağına karar vermesidir. Taranan bir internet sayfası bir arama motoru tarafından uygun bulunursa, dizinine eklenir. Bu indeks son sıralama aşamasında kullanılır. Bir internet sayfası veya içerik parçası dizine eklendiğinde, daha sonra alınabileceği bir veritabanında dosyalanır ve saklanır. Benzersiz ve değerli içerik sunan çoğu web sayfası dizine yerleştirilir. Aşağıdaki durumlarda bir web sayfası dizine yerleştirilmeyebilir:

 • İçeriği kopya olarak kabul edilir
 • İçeriği düşük değerli veya spam olarak kabul edilir
 • Taranamadı
 • Sayfa veya alan, gelen bağlantılardan yoksun

Sıralama

Üçüncü adım gerçekten en önemli adımdır ve bu sıralamadır. Sıralama ancak tarama ve indeksleme adımları tamamlandıktan sonra yapılabilir. Böylece bir arama motoru sitenizi taradıktan ve dizine ekledikten sonra siteniz sıralanabilir.

Arama motorlarının içeriği sıralamak ve sıralamak için kullandığı 200’den fazla sıralama sinyali vardır ve bunların tümü SEO’nun üç ayağına uyar: teknik optimizasyon, sayfa içi optimizasyon ve sayfa dışı optimizasyon. Arama motorlarının web sayfalarını sıralamak için kullandığı bazı sinyal örnekleri şunlardır:

 • Başlık etiketinde anahtar kelime varlığı: Sayfada ve başlık etiketinde anahtar kelimenin veya eşanlamlının belirtilmiş olup olmadığı
 • Web sayfasının yüklenme hızı: Web sayfasının hızlı yüklenip yüklenmediği ve mobil uyumlu olup olmadığı
 • Web sitesi itibarı: Web sayfasının ve web sitesinin, aranan konu için saygın kabul edilip edilmediği

SEO’nun 3 Temeli

SEO Uzmanı olarak arama yapanlar tarafından markanızı, internet sitenizi veya şirketinizi nasıl bulacağınızı bilmek temel bir beceridir ve SEO’nun nasıl geliştiğini anlamak sizi oyunun zirvesinde tutacaktır. SEO küçük şekillerde sık sık değişirken, temel ilkeleri değişmez. SEO’yu aşina olmanız ve düzenli olarak harekete geçmeniz gereken üç temel bileşene veya sütuna ayırabiliriz:

 • Teknik Optimizasyon: Teknik Optimizasyon, sitenizde SEO’yu geliştirmek için tasarlanmış ancak içerikle ilgili olmayan aktiviteleri tamamlama sürecidir. Genellikle perde arkasında olur.
 • Sayfa İçi Optimizasyon: Sayfa İçi Optimizasyon, sitenizdeki içeriğin alakalı olmasını sağlama sürecidir ve harika bir kullanıcı deneyimi sağlar. İçeriğinizde doğru anahtar kelimeleri hedeflemeyi içerir ve bir içerik yönetim sistemi aracılığıyla yapılabilir. İçerik yönetim sistemlerinin yaygın örnekleri arasında WordPress, Wix, Drupal, Joomla, Magento, Shopify ve Expression Engine bulunur.
 • Off-Page Optimizasyon: Off-Page Optimizasyon, site dışındaki etkinliklerle sitenizin arama motoru sıralamalarını iyileştirme sürecidir. Bu, büyük ölçüde sitenin itibarını oluşturmaya yardımcı olan geri bağlantılar tarafından yönlendirilir.

Sıralama ve Sıralama Sonuçları

Google’ın ana arama algoritması Google Hummingbird olarak adlandırılır ve arama motoru sonuçlarının nasıl sıralanacağına ve sıralanacağına karar vermekten sorumludur.

Google’ın ayrıca RankBrain adlı bir makine öğrenimi arama motoru alt algoritması vardır :

 • RankBrain aşina olmadığı bir kelime veya kelime öbeği görürse onu benzer arama sorgularına bağlayarak daha iyi anlamak için yapay zeka kullanır.
 • Anahtar kelimeleri bilinen konulara ve kavramlara dönüştürerek Google’ın bu sorguları anlamasına olanak tanır yani sorgular olağandışı olduğunda bile daha iyi arama motoru sonuçları sağlayabilir.
 • RankBrain, optimize edilmiş en iyi anahtar kelime sonucu olmaya çalışmak yerine, kullanıcı memnuniyeti sağlayan ve kullanıcının beklediği sonucu veren web sitelerini ödüllendirir.

İyi bir SEO stratejisi, kullanıcı deneyimini ve memnuniyetini artırmak için web sitenizi optimize etmek ve RankBrain sıralama faktöründen en iyi şekilde yararlanmaya çalışmaktır.

Bunu yapmanın en etkili üç yolu:

 • Orta kuyruklu anahtar kelimeler için optimize edin (iki ila üç kelimeden oluşan anahtar terimler).
 • Sayfa başlıklarını ve açıklamaları tıklamalar için optimize edin, böylece biri arama yaptığında girişinizin tıklanma olasılığının daha yüksek olmasını sağlayın. Tıklama oranı, sizi Google’da gören ve ardından web sitenizi tıklayan kişilerin yüzdesidir.
 • Kalma süresini (insanların sayfada kaldığı süre) artırmak ve hemen çıkma oranını (yalnızca bir sayfayı görüntüledikten sonra ayrılan ziyaretçilerin yüzdesi) azaltmak için içeriği optimize edin.

SEO Hedeflerini Belirleme

SEO hedeflerini belirlemek, herhangi bir SEO stratejisinin hayati bir parçasıdır. SEO hedefleri belirlemek ve bunları genel işletme hedeflerinizle uyumlu hale getirmek önemlidir çünkü:

 • Kilit paydaşların katılımını teşvik ederler.
 • SEO stratejinizi formüle etmenize yardımcı olurlar.
 • Hedeflere ulaşılmasını sağlarlar.

Neyi ölçmelisiniz?

Hedef belirlemek zahmetli bir iş gibi görünse de, bunları ölçmek uzun vadede SEO’nuzda ilerleme kaydetmenize gerçekten yardımcı olabilir. Peki ne tür şeyleri ölçmelisiniz?

Ölçmeyi düşünün:

 • Anahtar kelimeler
 • Trafik
 • Pazar payı
 • Marka bilinirliği
 • Kurşun üretimi
 • İtibar
 • E Ticaret

SEO Hedeflerine Örnekler

Kendi işiniz veya web siteniz için ilgili hedefleri belirlemede bir rehber olarak kullanılabilecek üç SEO hedefi örneği:

“En iyi 20 anahtar kelimemizin %50’sini dokuz ay içinde Google’ın ilk sayfasına taşıyın.” Bu hedef, anahtar kelime sıralamasına odaklanır.

“Yıllık organik trafiğimizi üçüncü çeyrekte %20 ve dördüncü çeyrekte %25 iyileştirin.” Bu hedef, organik web sitesi trafiğini artırmaya odaklanır.

“Önümüzdeki mali yılda SEO pazar payımızı %3’ten %5’e çıkarın.” Bu hedef, artan pazar payına odaklanmaktadır.

SEO Temelleri

Artık SEO hakkında bilgilendiğimize göre SEO Temelleri’ne girebiliriz. SEO’da şunu beklememeniz çok önemlidir. Bugün yaptığınız değişiklik ile bir anda üst sıralara çıkmayı hedeflemeyin. SEO uzun vadede ve günlük yapılan çalışmalar ile başarı alınabilir.

İçerik

Icerik Kraldir
İçerik Kraldır

İçerik bir SEO pazarlamasında çok önemli bir yere sahiptir. İçerik kraldır sözünü daha önce duymuş muydunuz? “İçerik kraldır” Bill Gates bu öngörüyü 1996’da yaptı ve bugün de doğruluğu halen devam etmekte.

Çünkü bir Google kullanıcısı, ihtiyaçlarına en iyi şekilde hizmet eden sonucu bulduğunda mutlu olur.

Google’a kolay ve hızlı tarhana çorbası tarifi yazdığınız zaman Google tamamiyle bu arama sorgusuna odaklanıyor yani size Galatasaray Fenerbahçe maçı hakkında bilgi vermiyor. Google tüm enerjisini tarhana çorbası tarifi için en iyi olduğuna inandığı tarifi sunmaya harcıyor.

Sadece tarifi, en kolay tarifi aramaz ya da çorbalar için bir sürü çevrimiçi mağazayı çöpe atmaz. Size tam olarak ne istediğinizi vermeye çalışır. Google, sizi bulabileceği en iyi içeriğe yönlendirerek her zaman mümkün olan en iyi deneyimi sunmaya çalışır .

Bu, SEO ile iyi yapmanız gereken bir numaralı işinizin harika içerik üretmek olduğu anlamına gelir.

İyi bir içerik yazmak için neler yapmalısınız?

Kalite

2022 Yılıyla beraber internet aleminde bulamayacağınız bir içerik yok. Haliyle tamamiyle bir özgün yazı yazmak çok zor hale geldi. Sizde içeriklerinize diğerlerinden +1 şey katıp yayımlayabilirsiniz. Bir çok kaynaktan yararlanıp sizde yaratıcılığınız ile bir şeyler ekleyip kullanıcılarınıza değer katabilirsiniz.

Niyet

Niyet Google için çok önemlidir. Arama çubuğuna bir şey yazdığında, arayıcının ne aradığını anlamak ister.

Kullanıcının niyetini anlayabilmek için empati yapabilirsiniz. Sizde Google’da hedeflediğiniz içeriği arayabilir eksikleri belirleyip, sizde artılarınızı katabilirsiniz.

İçeriğiniz tarhana çorbasıyken siz tavuk çorbasından bahsetmeye kalkarsanız Google niyetinizin tarhana çorbası tarifi vermek olmadığını anlayacaktır.

Güncellik

İnternet sitenizin güncelliği, içeriğiniz güncelliği ve kırık linklerin güncellenmesi gibi faktörler Google’ın en sevdiği eylemlerdir.

Kaliteli İçerik Oluşturmak için 3 İpucu

İşte okuyucuların sevdiği ve Google’ın saygı duyduğu en iyi içeriği oluşturmaya yönelik en iyi ipuçlarım:

 1. Kullanıcı amacını ne?: İçeriğinize gelen kullanıcıya aradığı bilgiyi doğru bir şekilde verin.
 2. Trafik datanız nedir? Hedeflediğiniz kitleyi anlayın. Nasıl görseller seviyor, içeriklerde ne arıyor kısaca neyi seviyor neyi sevmiyor bunları değerlendirin.
 3. Metni parçalayın: İnsanların dikkatini 1000 kelimelik içeriği tamamen paragraf oluşturmadan düz bir şekilde yazarak çekemezsiniz. Başlıklara, paragraflara ve görsellere bölmeniz gerekiyor.

İnternet Sitenizin Kodlanma Yapısı

İnternet sitenizin kodlanma yapısı çok önemlidir. Uygun etiketler, başlıklar ve açıklamalar olmadan Google, içeriğinizin ne hakkında olduğunu ve neden rekabetten daha üst sıralarda yer alması gerektiğini anlamakta zorlanacaktır.

İnternet sitenizin kod yapısı, başlıklar, meta açıklamaları, şemaları, alt başlıkları, URL yapıları gibi yapılandırmaları alt başlıklandırmalarını yapabiliriz.

Başlık Etiketleri

Başlık etiketleri karıştırılan bir konudur. Başlık etiketi ve H1 iki farklı başlıktır ve bu şekilde ele alınmalıdır. Başlık etiketi, tarayıcınızın üst kısmındaki sekmede görüntülenen şeydir ve sayfanız Google’da görüntülendiğinde gösterilir.

Başlık Etiketi ile H1 Başlığı arasındaki temel fark, sayfa başlığının tarayıcı penceresinde ve arama sonuçları snippet’inde gösterilmesi, h1 etiketinin ise yalnızca sayfanın kendisinde gösterilmesidir.

Meta Açıklamaları

Meta açıklamaları SERP’de listelenen internet sitelerinin açıklama kısmıdır. Burası sizin pazarlama alanınız, arama yapan kişiye içeriğin ne hakkında olduğunu söyleme şansınız olur. Bu bölümü anahtar kelime optimize etmek önemlidir ve 160 karakterden kesinlikle fazla yapmayın.

Şema

Şema, birkaç arama motorunun işbirliğinin sonucudur. Temel olarak, SERP’lerin içeriğinizi görüntüleme şeklini geliştiren belirli HTML etiketlerinin bir alt kümesidir.

Örneğin bir E Ticaret sitesinin sattığı ürünler ile bir blog sitesinde ki içeriklerin şeması farklıdır.

Alt Başlıklar

Alt başlıklar arama motorlarının içeriğinizi anlaması, kullanıcının okumasını ve istediğine ulaşması için ayarlanabilecek en iyi yoldur.

Bu başlık, Google’a makalenin veya içeriğin ne hakkında olduğunu söyler. Aynı zamanda, okuyucuları sayfaya ilk geldiklerinde kendilerine çekme fırsatınız da var. H1 Başlığınızda kullanamadığınız başlıkları bu alt başlıklarda değerlendirebilirsiniz.

Alternatif Metin

Alternatif metin, makalenizdeki bir resmi açıklar. Tüm içerik parçaları buna sahiptir, ancak birçok insan bundan faydalanmaz. Alternatif metnin amacı, arama motorlarının görseli görme engelli kişilere sözlü olarak tanımlayabilmesidir. Alternatif metin yazarken, görüntünün ne olduğunu düzgün bir şekilde ayırmasını istersiniz, ancak bunları anahtar kelimeler eklemek için de kullanabilirsiniz.

URL Bilgisi

URL bilgisi internet sitenizde ki içeriğinize ulaşım adresidir. “SEO nedir” içeriğinin ulaşım adresini tarayıcınızın üst bölgesinde göreceksiniz. URL’nin (https://yldrn.com/seo-nedir/) Google’a içeriğin ne hakkında olduğunu söyleyen kısmı olan URL bilgisidir. Bunlar aynı zamanda en önemli anahtar kelimenizi eklemeniz için önemli alanlardır.

Sayfayı açıklamak için “seo nedir” kullandık ve Google, makalenin temel içerik pazarlamasının ayrıntılarını açıklayacağını bilmelidir.

Site Mimarisi

Site mimarisi iyi olan bir site üst sıraların iddiaları sitelerinden bir tanesidir. SEO için harika bir deneyim sağlayan site mimarisi harika bir kullanıcı deneyimi sağlar. Site mimarisi konusunda Hızlı yükleme süreleri, güvenli bağlantı ve mobil uyumlu tasarım gibi şeylere odaklanıyoruz.

İdeal olarak, alan adını bile satın almadan önce sitenizin mimarisinin haritasını çıkaracaksınız. Bu, gerçekten kullanıcının kafasına girmenize ve harika bir kullanıcı deneyimine (UX) giden yolda tersine mühendislik yapmanıza olanak tanır.

Taraması Kolay

Tarama terimini çok sık göreceksiniz. Tarama, Google’ın sitenizin ne olduğunu anlamaya çalışmak için sitenizi incelediği anlamına gelir. Google, önemli anahtar kelimeleri belirler, sitedeki sorunları teşhis eder ve bu faktörleri, nerede sıralandığınızı belirlemek için kullanır.

WordPress kullanıyorsanız veya çevrimiçi bir XML site haritası oluşturucu kullanıyorsanız basit bir eklentiyle bir site haritası oluşturarak bu işi Google için kolaylaştırabilirsiniz. Wordpress üzerinde kullanılan SEO eklentileri ile bunlar otomatik şekilde oluşturulmaktadır. Daha sonra Google Search Controle üzerinden XML haritanızı ekleyebilirsiniz.

Yinelenen İçerik

Yinelenen içerik ve bunun sıralamanıza nasıl zarar verdiği hakkında birçok efsane var. Birçok kişi yanlış bir şekilde sayfanızdaki her şeyin orijinal olması gerektiğini varsayar, ancak gerçek şu ki arama motorları web sitelerini kopya içerik için cezalandırmaz.

İçeriğinizi başka web sitelerinde yeniden yayınlamak veya misafir gönderilerinizi tekrar kendi sitenizde yayınlamak, yanlış (spam) bir şekilde yapmadığınız sürece SEO’nuza zarar vermez.

Örneğin, aynı içeriğinizi Medium gibi büyük bir çıkışa yeniden gönderirseniz, Google Medium makalenizi daha yetkili alan adında olduğundan önce dizine eklediğinden, sıralamanıza zarar verebilir.

Sitenizdeki bir veya daha fazla URL’de benzer veya yinelenen içerik görüntülendiğinde ortaya çıkar.

Gerçekte, internette çok sayıda yinelenen içerik var. Birçok site sahibinin karşılaştığı bir durum, bir kenar çubuğunda görünen yinelenen içeriğe sahip olmaktır. Sitenizde bir blog makalesi yayınlarsanız ve kenar çubuğunda bir girişiniz varsa, Google bu yinelenen içeriği değerlendirebilir.

Mobil Uyumluluk

Mobil uyumluluğun Google sıralama faktörlerinden biri olduğundan emin olabilirsiniz. Google Analytics kullanarak sitenize giren kullanıcıların trafiğin bilgisayar, tablet, telefon, televizyon gibi hangi kanallardan geldiğini görebilirsiniz.

Mobil uyumluluğunuzu A kalite yaparak diğer rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz. Google Arama Konsolunuza girerseniz, Google’ın siteniz hakkında ne düşündüğü hakkında birçok bilgi bulacaksınız.

Sayfa Hızı

Önemli Web Verilerinin uygulanmasıyla Google, sayfa hızına ve kullanılabilirliğe büyük önem veriyor. Siteniz çok yavaş yükleniyorsa veya belirli öğeler yavaş yükleniyorsa, Google sizi cezalandırabilir veya rekabette öne geçmenizi zorlaştırabilir.

Bir kez daha, Google Arama Konsolu size bu bilgileri sağlayacaktır, böylece sayfa hızınızın ne olduğunu size söyleyecek bir araç aramanıza gerek kalmaz.

HTTPS ve SSL

Güvenlik ve emniyet önemli sıralama faktörleridir. Google, sitenizin spam içerikli veya kabataslak olduğunu düşünüyorsa, size ilk sayfa sıralamasını vermeyecektir.

İyiyi kötüden ayırmanın bir yolu, SSL sertifikaları ve HTTPS’dir. Bunları ayarlamak kolaydır ve size URL dizesinden önce URL’nizin ve HTTPS’nizin yanındaki küçük kilidi verebilir. Bu önemli bir güven sinyalidir ve çok fazla SEO etkisi sağlamasa da uzun vadeli hedeflerinize fayda sağlayacak en iyi uygulamadır.

Site Mimarinizi Geliştirmek için 3 İpucu

Sitenizin mimarisini geliştirirken aklınızda bulundurmanız gereken üç önemli faktör vardır. Bir göz at.

 1. Önemli Web Verilerini anladığınızdan emin olun: Bulmacanın en önemli parçası Önemli Web Verileri’dir. Bunların ne olduğunu, sıralamalarınızı nasıl etkilediklerini ve bunlar hakkında neler yapabileceğinizi anlamanız gerekir. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinin ve sitenizde doğru hamleleri yaptığınızdan emin olun.
 2. Bir site haritası edinin: Kapsamlı bir siteniz varsa WordPress site haritası eklentisi gibi bir şey kullanın. Bunun harika bir örneği bir emlak web sitesi içindir. Bunun gibi siteler çok büyük çünkü tüm emlak listeleri için binlerce sayfaya sahipler. Daha da kötüsü, evler alınıp satıldıkça sayfalar sürekli değişiyor. Bir site haritası almak, emlak sitesinin her adres için sıralamasına yardımcı olur ve sıraladıkları anahtar kelime sayısını, trafiğini ve alan otoritesini önemli ölçüde artırır.
 3. Standartlaştırma sorunlarını düzeltin: Yinelenen içeriğe neden olan özellik genellikle sitede yerleşiktir, ancak bunun gibi kurallılaştırma sorunlarını düzeltmenin yolları vardır. Kesin çözüm, orijinal soruna neyin neden olduğuna bağlıdır. Bir kod satırını kaldırmak kadar basit veya yinelenen içeriği önlemek için sitenizin tamamını yeniden yapılandırmak kadar karmaşık olabilir.

Güven

Google’ın kurucularının icat ettiği ünlü formül PageRank, sayfaları ilk on arama sonucunda sıralarken aldıkları tek ölçü kesinlikle değil.

Güven giderek daha önemli hale geliyor ve son Google güncellemelerinin çoğu spam içerikli ve anlaşılmaz internet sitelerine ulaştı. Yetkili sitelerden (.edu veya .gov alan adları gibi) gelen kaliteli geri bağlantılar da yardımcı olur.

Örneğin bir hastalık konulu bir araştırma yapıldığı zaman resmi ve güvenirliği tanınmış hastane internet sitelerine daha öncelik sağlanır.

Sitenizdeki Güven Unsurları

Şimdi, güven oluşturmanın üç parçası var: yetki, hemen çıkma oranı ve alan yaşı.

Yetki

Google, oluşturabileceğiniz iki tür yetki karışımıyla sitenizin genel yetkisini belirler:

 • Etki alanı adınızın ne kadar yaygın olduğu ile ilgili olan etki alanı yetkilisi. Örneğin Coca-cola.com çok yetkili çünkü herkes bunu duymuştur.
 • Tek bir sayfanın (örneğin, bir blog gönderisinin) içeriğinin ne kadar yetkili olduğuyla ilgili olan sayfa yetkisi.

1-100 arası bir ölçekte yetkinizi kontrol etmek için bu aracı kullanabilirsiniz.

https://www.seoreviewtools.com/

Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranınız, sitenizden hemen çıkmadan önce kaç kişinin sitenizde yalnızca bir sayfayı görüntülediğinin bir ölçüsüdür.

İçerik, yükleme süreleri, kullanılabilirlik ve doğru okuyucuları çekmek, hemen çıkma oranınızı düşürmenin bir parçasıdır. Matematik basittir; doğru okuyucular hızlı yüklenen, iyi görünen ve harika içeriğe sahip bir sitede daha fazla zaman harcarlar.

Video bunu yapmanın başka bir harika yoludur, ancak öne çıkmak ve sunmak için video içeriğinize ihtiyacınız var. En önemlisi, içeriğinizin okuyucunun beklediğini sağlaması gerekir. Sayfanıza gelmeleri ve tam olarak istediklerini mümkün olan en kısa sürede almaları gerekir.

Backlinkler

Backlinkler tanınmış olan hala bir çok SEO Uzmanı tarafından öneminin devam ettiği düşünmektedirler. Fakat bir çok SEO uzmanının sahip olduğu bir sorun ise bunu nasıl doğru şekilde yapacaklarını anlamamaları. Uzun vadeli stratejiyi seçer ve doğru şekilde bağlantılar kurarsanız, ancak yolun sonunda kendinize teşekkür edeceksiniz.

Backlink Oluşturma Rehberi

Siteniz için bağlantılar oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörler şunlardır:

Bağlantı Kalitesi

Bağlantılar her şey olmasa da, bağlantılara bakıldığında bağlantı kalitesi her şeydir. 100.000 tane kalitesiz backlink yerine 10.000 tane kaliteli backlink çok daha kaliteli olacaktır. Bağlantıları doğru şekilde oluşturmanın birçok yolu vardır, bu nedenle Google doğru şekilde yapanlara değer verir.

Çoğu insan yalnızca toplam bağlantı sayısına bakar, ancak bu birkaç nedenden dolayı büyük bir hatadır:

 • Arama motorları, düşük kaliteli veya spam içerikli bağlantıların büyük çoğunluğunu görmezden gelebilir.
 • Yepyeni sitelerden gelen bağlantılar, mevcut sitelerden gelen tekrar bağlantılardan daha değerlidir.
 • Diğer web sitelerinden gelen bağlantılar, kendi sitenizden (bir sayfadan diğerine) gelen bir dizi bağlantıdan daha değerlidir.
İyi bir bağlantıdan kötü bir bağlantıyı nasıl tanımlarsınız?

Google ve diğer arama motorları internet siteniz ya da içeriğiniz ile alakalı backlink almanızı ister. Eğer freelancer internet sitelerinden 10.000 backlink gibi internet sitelerinden backlink alacak olursanız bunlar SoundCloud gibi profil backlink gibi sitelerden olacaktır.

Google’ın bağlantılar için ücret alan siteler için baktığı başka bir şey. Hızlı bir “site: bizim için yazın ya da site: misafir yazarlık” gibi aramalar yapıp izin verilen sitelerden backlink alabilirsiniz.

Backlink oluşturmanın amacı, Google’ın bir bağlantı karşılığında değer sağlayanları ödüllendirmesidir. Uzmanlığınızla ilgilenen kişilerin olduğu bir sitede misafir yazısı yazmak istiyorsunuz.

Konuk yazısı yazmayı seçtiğiniz sitenin de kendi trafiği olmalıdır. Site trafiği olduğunda, insanlar aslında ne katkıda bulunduğunuzu gördüğünden, bu sizin yönünüze daha fazla bağlantı suyu akacaktır.

Bağlantı metni

Bağlantı metni, bağlantının altında kullanılan metindir. Amaç, metnin makalede olabildiğince doğal görünmesidir. Her birinin SEO alanında kendi yeri olduğundan, çeşitli farklı bağlantı metinlerine sahip olmak istersiniz.

Yapmanızı önermediğimiz şey ise sitenizi işaret eden “buraya tıklayın” yazısına link vermemeniz. Bunun yerine, SEO Nedir hakkında bir makale yazdıysanız ve ona bir bağlantı almaya çalışıyorsanız, üzerinde bağlantı bulunan bağlantı metninin aslında “SEO Nedir” böyle bağlantı verebilirsiniz. Bunu yapmak, birisi tıkladığında ne olacağı konusunda Google’a daha fazla bilgi vermesine yardımcı olur.

Bağlantı Sayısı

Son olarak, sahip olduğunuz toplam bağlantı sayısı da önemlidir ve zaman içinde yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturmanız gerekir.

Buna zaten değindik, ancak tekrar etmekte fayda var: Peşinde olduğunuz sadece toplam bağlantı değil. Günün sonunda, en kaliteli bağlantılara sahip site genellikle daha iyi bir avantaja sahip olacaktır. Ancak, bağlantı aldığınız sayfalara da bağlıdır. Ana sayfanıza verilen bağlantılar iyidir, ancak çoğu doğal bağlantı, özellikle marka adınızdan bahsetmedikçe bir ana sayfaya olmayacaktır.

Bağlantı Profilinizi Geliştirmek için 3 İpucu

Şimdi bağlantı profilinizi geliştirmek ve çabalarınızdan en fazla bağlantı suyunu aldığınızdan emin olmak için atabileceğiniz bazı uygulanabilir adımlar sunmama izin verin.

 1. Kısayolları kullanmayın: Bağlantı oluşturmada kısayol yoktur; zaman ayırmanız ve onları doğru şekilde inşa etmeniz gerekir. Bozuk bağlantı fırsatlarını araştırın, nişinizle alakalı siteleri bulun ve bunları e-posta veya sosyal medya aracılığıyla tanıtın.
 2. Tehlikeli bağlantıları kaldırın: Google, sıralama yeteneğinize zarar verebilecek bağlantıları kaldırmanıza olanak tanıyan reddetme aracı adlı bir şeye sahiptir. Bu aracı dikkatli kullanmak isteyeceksiniz çünkü bir sürü bağlantıyı reddetmek sitenize gerçekten zarar verebilir. Artık alakalı olmayan veya yanlışlıkla profilinize gelmiş olabilecek bağlantıları kaldırmak, bağlantı profilinizi temizlemenize yardımcı olabilir.
  https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main
 3. Dahili bağlantı kurmayı unutmayın: Dahili bağlantı da bulmacanın önemli bir parçasıdır; sadece dış bağlantılar için endişelenmemeliyiz. Elbette, harici bağlantılar önemlidir, ancak aynı niş içinde bir konular ağı oluşturmak, Google’ın sitenizi taramasına yardımcı olur. Google, bir içeriğin arama amacına ve genel kapsamlılığına çok dikkat eder. Bir konuyu baştan sona kapsayan bir dizi makale ile herkesin sorununu tek bir yerde çözebilirseniz, Google sizi ödüllendirecektir.

Teknik SEO

Teknik SEO (https://yldrn.com/teknik-seo/) adlı geniş içeriğimi inceleyerek daha fazla bilgiye ulaşabilirsin. Burada temellerine giriş yapacağız.

Teknik SEO, sitenizin altyapısının kalitesi ve kullanılabilirliği ile ilgilidir. İyi Teknik SEO, Google’ın içeriğinizi kolayca bulmasını ve bulduğu bilgileri doğru bir şekilde değerlendirip dizine eklemesini sağlamaya yardımcı olur.

Teknik SEO için En İyi Öncelikler Nelerdir?

 • Sayfa Hızı: Her sayfanın hızlı olması gerekir. Google, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sundukları için kullanıcılarına daha hızlı sayfalara öncelik vermek istiyor.
 • Mobil uyumluluk: Kullanıcıların içeriğinizi bir mobil cihazda kolayca tüketebilmesi gerekir. Google, içeriğinizi bir mobil cihazdaki performansına göre değerlendirir, bu nedenle bunu doğru yapmanız çok önemlidir.
 • Kullanıcı arayüzü: Google, tasarım ve kullanılabilirlik açısından kullanıcılara hitap eden siteler önermek istiyor. Site düzeniniz, kullanıcı sayfanıza geldiğinde onu çekici bulmasını, sayfanızın neler sunduğunu anlamasını ve sahip oldukları gezinme seçeneklerini kavramasını sağlamalıdır.
 • Şema işaretlemesi: Bu, Google’ın ana diline benzer. Şema işaretlemesi, içeriğinizi Google’a anlayacağı şekilde açıklayarak, sindirilmesini ve anlaşılmasını kolaylaştırır.

Daha İyi Teknik SEO için 3 İpucu

 1. Google’ın dizininde sitenizin Google’ın yayınlamış olduğu Yinelenen içerik oluşturmaktan kaçının içeriğini mutlaka okuyun.
 2. Site hızına çok dikkat edin. Sayfa performansınızı yavaşlatan her şeyi tekrar ziyaret edin ve sayfa hızınızı yavaşlatabilecek teknik özelliklere dikkat edin. Google PageSpeed, hız söz konusu olduğunda web sayfalarınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini görmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır.
  https://pagespeed.web.dev/?utm_source=psi&utm_medium=redirect
 3. Bir robot.txt dosyası oluşturmayı unutmayın.

Yerel SEO

Yerel SEO, bir işletmenin yerele özgü arama sorguları için çevrimiçi varlığını optimize etmek için kullanılan bir dizi taktik anlamına gelir. Örneğin, Google’da nakliyat firmalarını aradıysanız konuma özel bir arama sorgusu yaparsınız.

Konuma özel sorgular, “harita paketini” veya “yerel paketi” oluşturan (tipik olarak) üç bölümden oluşan sonuçlar verir:

 1. Google Haritalar sonuçları
 2. Yerel işletme sonuçları
 3. Organik arama sonuçları

Google İşletme Profili

Yukarıdaki bilgiler, işletmenin Google İşletme Profillerinden veya GBP’lerinden (eski adıyla Google My Business) etkilenir.

Google İşletme Profili, SERP’lerde işletmelere yüksek görünürlük markalama sağlayan bir çözümdür.

Potansiyel müşteriler, artan sayıda yöntemle sizinle iletişim kurmak için GBP’nizi kullanabilir. GBP sayfanızdan yararlanmak, yerel SEO çabalarınızı artırmanın harika bir yoludur.

GBP, içeriği üç ana faktöre göre sıralar:

 • Alaka düzeyi: İşletmeniz, arama yapan kişinin konuma özgü sorgusuyla ne kadar alakalı?
 • Mesafe: Google, ilgili her sonucun arama terimlerinden mesafesini hesaplar. Bir arama yapan kişi tam konumu hakkında fazla ayrıntı eklememeyi seçerse, Google en iyi sonucu vermek için kullanıcının konumu hakkında sahip oldukları bilgileri alır.
 • Önem: Bu, işletmenin ne kadar iyi bilindiğini ifade eder. Ayrıca, şirket hakkında çevrimiçi olarak ne kadar bilgi bulunduğuna da dayanmaktadır.

Yerel SEO’nuzu Geliştirmek için 3 İpucu

 1. Google İşletme Profilinizde işletmeniz ve çalışma saatleri hakkında olabildiğince fazla bilgi listeleyin. İnsanlar işletmeniz hakkında doğru sonuçlar alırsa, tekrar müşteri olma olasılıkları daha yüksektir.
 2. GMB sayfanızda işletmeniz için doğru kategoriyi (ve ilgili alt kategorileri) seçtiğinizden emin olun. Bu, işletmenizin kullanıcıların arama sorgularıyla uygun alaka düzeyine sahip olmasını sağlamaya yardımcı olur.
 3. Rakiplerinizin neler yaptığına bir bakın. İşletmeniz için neyi daha iyi yapabilirsiniz?

Arama Motorlarında Üst Sıralarda Yer Almak Önemlidir midir?

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak önemli midir sorusunda direkt olarak evet cevabını net olarak söyleyebiliriz. Günümüz teknoloji sayesinde çevrimiçi rekabetin ön plana çıktığı ürünleriniz, hizmetleriniz veya kurumsal kimliğinizle rakiplerinizden +1’niz olması gerekiyor. İşletmenizin çevrim içi varlığını güçlendiren dijital pazarlama faktörleri arasında arama motoru optimizasyonu, kuşkusuz en önemli yere sahiptir.

SEO Hizmeti Neden Alınmalıdır?

SEO hizmeti almanız için birkaç nedenleri sıralayabiliriz. SEO çalışmalarının temel amacı internet sitelerinin daha kullanışlı hale getirilmesidir. Her ne kadar internetin milyonlarca insan tarafından kullanılması bir avantaj olarak görülüyor olsa da bu tamamen sitenizin ne kadar uygun tarandığına bağlıdır.

SEO hizmeti istenilen düzeyde gerçekleştirilmez ise rakipleriniz arasında kaybolacaksınız ve sizi tatmin etmeyecek sonuçlara ulaşmanız olasıdır. SEO çalışması ile bunlar düzenlenerek, daha iyi çözümler bulmanız sağlanır. Her internet sitesinin amacı mümkün olan en geniş kitleye hitap etmektir.

Arama Motoru Optimizasyonu ile bunu daha kolay ve hızlı bir şekilde elde edebilirsiniz. Böylece firmanızı daha iyi tanıtabilir, reklamlarınızı daha geniş bir kitleye ulaştırabilirsiniz. SEO hizmeti, hedeflenen anahtar kelimelerle arama motorlarında istenilen sıralara yerleşerek hedeflenen kelimelere ait trafiği internet sitenize çekmeyi hedefler.

SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmeti

SEO Danışmanlığı ve SEO hizmeti satın almak mantıklı mıdır? Aklınıza gelebilecek e-ticaret siteleri, gazetelerin internet sayfaları, blog sayfaları gibi bir çok internet sitesi SEO danışmanlığı ve SEO hizmeti satın alıyor. SEO danışmanlığı ve SEO hizmeti satın alarak hedeflediğiniz satışları, trafiği doğal yollar ile arama motorlarının üst sıralarında yer alarak gerçekleştirebilirsiniz.

SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

SEO çalışması her sitenin gereksinimine göre yapılmaktadır. Bu kapsamda yapılan projeler, herkese göre değişir. Ancak genel anlamda şu gibi işlemler gerçekleştirilmektedir;

 1. Sitenin kodları düzeltilerek daha hızlı bir yapıya kavuşması sağlanır.
 2. Metin ve içerikler dil kurallarına göre düzenlenir.
 3. Anahtar kelime incelemesi yapılarak, uygun olanlar metinlerde ve site içinde kullanılır.
 4. Site kodları daha temiz hale getirilir.
 5. Mobil uyumlu site tasarımı yapılır.
 6. Kullanıcı dostu bir site oluşturulur.
 7. Backlink eklenir.

SEO uzmanı tarafından yapılmakta olan bu tür çalışmalar öncesinde site genel hatlarıyla incelenerek, eksikler incelenir. Ardından bunun üzerinden hareket edilerek çözümler sunulmaktadır. Sonuç olarak siteniz daha yukarıda sıralanarak, aldığınız ziyaretçi sayıları arttırılır.

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Google SEO Çalışması, Türkiye’de ve Dünya’nın bir çok ülkesinde arama motoru olarak ilk sırada yer alan arama motoru Google’dır, diğer arama motorları ise Bing, Yandex, Yahoo gibi markalardır. Google SEO Çalışması, bir kerelik bir işlem değildir. Google SEO çalışması sürekli güncellik isteyen bir işlemdir. Yapılan çalışmalar bir çok araştırma isteyen çalışmalardır. Bunlardan ilk akla gelenler ise rakip analizi, hedeflenen anahtar kelimeler, internet sitesi optimizasyonu gibi bir çok etken yer almaktadır.

SEO Süreci

SEO Süreci ana başlıklar altında bir çok alt başlık ile büyük bir süreç ve tamamen organik sonuçları almanın zaman istediği bir süreçtir. Bu süreç içerisinde bir çok işlem yapılmaktadır. Bu işlemleri ana maddeler halinde ise şöyle açıklayabiliriz.

Kelime Analizi

Kelime analizi SEO sürecinde temel taş olan bölümdür. Kelime analizi ile hedeflenen anahtar kelimeler, rakiplerin anahtar kelimeleri, iyileştirilmesi gereken hedeflenen anahtar kelimeler ile organik olarak arama motorlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz. Kelime analizi bölümü sayesinde internet sitenize organik şekilde trafik sağlanabilmektedir. Kelime analizi yaparken Google servislerinin araçları, Ahrefs, Semrush, KeywordTool gibi bir çok araç kullanılır.

Rakip Analizi

Rakip analizi internet sitenizi diğer internet sitelerinden farkınızı yaratacak olan adımdır. Rakip analizi ile rakiplerinizin internet sitesinin mimarisi, rakip internet sitelerinizin kullanıcı deneyimi, yüklenme hızları, kullanıcıya veya müşteriye verdiği bilgiler gibi bir çok analiz gerçekleştirilmektedir. Bu analizler sayesinde en iyi kullanıcı deneyimini sağlayarak +1 adım öne geçiren hamleleri sağlanıyor.

Site Analizi

Yapılmış internet sitesi analizi veya yapılacak olan internet sitesinin analizi yapılması gerekenler, kullanıcı deneyimini iyileştirebilecek olan +1ler sağlanarak deneyimi en üst seviyeye çıkartılması sağlanır.

Site İçi Optimizasyonu

Google kısaca bahsedersek internet siteleri 200’den fazla faktörü değerlendiren robotlar sayesinde kullanıcı deneyimini en iyi sağlayandan sağlamayana doğru listeleyen bir yapıya sahiptir. Site içi optimizasyon sayesinde internet sitesinin yüklenme hızı, bağlantı yapıları, görsel alakası-boyutları-açıklamaları gibi bir çok faktörü değerlendirerek site içi optimizasyonu gerçekleştiriliyor. Arama motorlarında binlerce içerik sahibi olmaktansa kullanıcıya direkt olarak cevap veren daha az içerik ile daha fazla organik ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

Site Dışı Optimizasyonu

Site Dışı SEO Off Page Seo olarak da bilinmektedir. Site dışı SEO, arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamayı etkileyebilecek internet sitenizin dışında etki eden faktörleri değerlendirilen aşamadır. Site dışı optimizasyon da diğer internet sitelerinden alınan bağlantılar, ücretli reklamlar gibi bir çok strateji kullanılabilir. Site dışı optimizasyon sürecinde her internet sitesi için aynı süreç ilerlememektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu