SEO

SEO Nedir?

SEO nedir internet sitelerinin arama motorlarında daha fazla görünürlük yakalaması için yapılan çalışmalardır.

SEO Nedir? SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

İnternet teknolojilerinin geliştiği günümüzde birçok kişi ve kurum bu sistemlere geçiş yapmaktadır. Site açmak kolay olsa da üst sıralara taşımak oldukça zordur. SEO çalışmaları bu nedenle yapılmaktadır.

Günümüzde siteler e-ticarete başlamak, blog oluşturmak ve kurumsal tanıtım yapmak gibi farklı amaçlarla açılmaktadır. Her ne kadar tümünün amaçları farklı olsa da maksimum ziyaretçi sayısını almak hepsinin temel amacıdır. Bu durum kazancınızı yükseltecek bir durumdur.

SEO nedir nasıl yapılır burada devreye girerek, aranan çözümü sunmaktadır. Yapılan çalışmaların sonucunda birkaç gün içerisinde sitenizin daha yukarıda sergilendiğini görebilir, böylece aldığınız trafik sayısını arttırabilirsiniz. Eğer alışveriş platformunuz varsa yapacağınız da böylece arttırılabilir.

Eğer bu konuda alanında uzman personellerden yardım alırsanız, sitenizi kısa sürede üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Arama Motoru Çalışma Prensibi Nasıldır?

SEO çalışmalarını inceliyorsanız doğal olarak arama motorlarının çalışma prensibini ve kullanıcıların eğilimlerini bilmeniz gerekir. Arama motorları üzerinde bulunan sonuçları etkileyen çok sayıda etmen olup, bunların en önemlileri güvenlik, alanında uzmanlık, alaka ve anahtar kelime kullanımıdır. Bunları anlamak, sitenizi daha doğru bir şekilde optimize etmenize yardımcı olur.

Google, sunduğu hızlı ve etkili çözümler nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Dolayısıyla bunu koruyabilmek için bir takım önlemler de alınmaktadır. SEO nedir neden yapılır sistem tarafından dikkat edilen kurallar çerçevesinde, sitenizi düzenlemektedir.

Arama motoru tarafından kullanılan botlar aynı zamanda anahtar kelimeler, kullanıcıların konuyla ilgili yaptığı diğer araştırmalar üzerine de odaklanmaktadır.  Dolayısıyla siteniz, ürününüzle uygun anahtar kelimeler kullanmak, daha fazla kişiye ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Eğer arama sıklığına, rekabet oranlarına ve alakasına dikkat edilirse sitenize çekeceğiniz trafik de daha fazla olacaktır.

SEO Performansı Nasıl Ölçülür?

SEO çalışmaları yapılmadan önce bir sitenin eksiklerinin bulunması gerekir. Zira burada amaç güçlü yanların daha fazla kuvvetlendirilmesi değildir. Aksine eksiklerin tespit edilmesi, bunların bir çözüme kavuşturulması gerekir.

 1. Bunun haricinde site sahipleri de Google Analytics üzerinden bazı sonuçları öğrenmeniz mümkündür. Ana hatlarıyla şu şekildedir;
 2. Kanal gruplamaları: Bu kategoride sitenizde bulunan ücretli arama, sosyal medya, yönlendirme trafiği ya da e-posta pazarlaması gibi alanlarla karşılaştırdığınızda alacağınız performansı gösterir.
 3. Ortalama konum: Sitenizin arama sonuçlarında yer aldığı ortalama sırayı betimler.
 4. Tıklama: Arama sonuçlarında gösterilen sonuçlarınız üzerinde kaç kere tıklama yapılmış olduğunu gösterir.
 5. Dönüşümler: Bir ziyaretçinin sitenize yaptığı geri dönüşü gösterir.
 6. Davranışlar: Ziyaretçilerin siteniz içindeki dolaşma hareketleri, davranışları gösterilir.

Bu gibi SEO optimizasyonu nasıl yapılır performans ölçüm metriklerini bilmek, size daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bunun haricinde olan metrikler ise profesyonel firmalar tarafından yapılmaktadır.

SEO Neden Önemlidir?

Dijital sistemlerin gelişmesi ile beraber her eve internet girmiş durumdadır. Bu nedenle bulunan sitelerin sayısı da hatırı sayılır oranda artmıştır. Bunun temel nedeni insanlara birçok avantaj sunmasıdır.

Her ne kadar bir site açmanın farklı nedenlerden dolayı kazançlı olduğu düşünülse de bu sadece aldığınız siteye bağlıdır. SEO işi nedir burada devreye girmektedir. Eğer siteniz Google tarafından kullanılan robotlara uygun sinyaller gönderilmiyorsa sıralamanız doğru olmayacak, bu nedenle daha düşük listelemeler gerçekleşecektir.

Kullanıcılar genellikle en fazla üç internet sitesi incelemektedir. Ancak genel olarak ilk sayfa tüm sorunları çözmektedir. Bu nedenle ne kadar geride olursanız, sitenizden alacağınız sonuçlar o kadar düşük olacaktır.

SEO çalışmaları yapmak buraya devre girer. Sitenizin kodlarında ve içeriklerde yapılan değişiklikler, sıralamanızın daha yukarıda olmasına yardım eder. Alacağınız sonuçlar bu sayede daha olumlu olur.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO nedir nasıl yapılır detaylı yapılması gereken bir iştir. Her ne kadar çok kolay olduğu düşünülse de uzun bir süre ve dikkatli çalışmalar istemektedir. Bu işlemler site içi ve site dışı kapsamda yapılmaktadır.

SEO Nedir? SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Bunlar yapılırken hataların gerçekleştirilmemesi gerekir. Burada en çok yapılan yanlışlıklar şu şekildedir;

 1. Anahtar kelime: SEO çalışmalarının bir ayağını anahtar kelime oluşturulsa da önemli olan sayısıdır. Çok fazla kullanmak botların içeriğinizi spam olarak görmesine, böylece daha düşük sıralamasına neden olur.
 2. Başlık: Site başlığı birçok kişi tarafından yanlış şekilde yapılmaktadır. Title boşlukları her ne kadar boş bırakılma eğiliminde olsa da bu sıralamanızı olumsuz etkiler. Görsel yerleştirmek de aynı şekilde olumsuz sonuçlar doğurur.
 3. Javascript: Google arama motoru Javascript menüler tarafından okunmamaktadır. Bu nedenle indekslenmesi de yapılmamaktadır.
 4. İçerik güncelliği: Her içerik güncel olmalıdır. Dolayısıyla hafta içinde belirli site yazmanız, böylece hala aktif olduğunuzu Google’a göstermeniz gerekir.
 5. Spam backlink: Backlink kullanımı SEO içinde olsa da alınan linklerin kalitesi, spam olup olmadığı önemlidir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde davranılması gerekir.

Arama Motoru Optimizasyonu yapılırken bunlara dikkat edilmemesi, aldığınız sonuçların daha kötü olmasına neden olacaktır. Yapılan yanlışlıklar sitenizi aşağıya çekeceği için, verimsiz sonuçlara neden verecektir.

İç SEO Çalışmaları Nelerdir?

SEO çalışmaları iç ve dış olarak yapılmaktadır. İç Arama Motoru Optimizasyonu, siteyi kullanıcı deneyimini arttırmak üzere yapılır. Bu esnada şu gibi işlemler uygulanmadır.

 1. Site kodlarının kontrol edilerek sadeleştirilmesi yapılır.
 2. Sitenin daha hızlı açılması için önlemler alınır.
 3. Mobil uyumluluğun arttırılması için çalışmalar yapılır.
 4. İçerik kontrol edilerek dil kurallarına uyumlu hale getirilir.
 5. Konuyla ilgili anahtar kelimeler incelenerek, doğru bir şekilde kullanılır.
 6. Başlık etiketleri kullanılır.
 7. Özgün içerikler meydana getirilir.
 8. Görseller ve videoların içeriklere uyumlu olması sağlanır.
 9. Görsel ve videoların optimizasyon işlemleri yapılır.

Bu gibi işlemler ile site içi SEO yapılmaktadır. Eğer doğru bir şekilde yapılırsa birkaç gün içerisinde Google tarafından kullanılan botlar sizi daha yukarıda listeler. Hatalı yapılması daha büyük sorunlara neden olacağı için doğru biçimde yapılması şarttır.

Dış SEO Çalışmaları Nelerdir?

Site dışı SEO çalışmaları, Arama Motoru Optimizasyonunun temelini meydana getirmektedir. Eğer uygun linkler kullanılırsa, daha iyi sonuçlar almanız mümkündür.

Google için bir sitede güvenilirlik çok önemlidir. Bu nedenle bir siteyi incelerken başka sitelere backlink verilip verilmediğini yakından kontrol etmektedir. Eğer varsa güvenilir olarak planlayıp daha yukarıda sergilemektedir. Ancak bunun haricinde başka metotlar da vardır;

 1. Sosyal Medya: Sosyal medya platformları üzerine Dofollow ya da Nofollow linkleri bile eklenmesi size daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Sitenizin linklerini eklemek de güzel bir çözümdür.
 2. Etiketler: Hashtag olarak da bilinen etiketler, daha fazla kişiye kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Böylece Google içinde daha fazla görülmeniz mümkündür.
 3. Video: YouTube Google tarafında satın alınmıştır. Bu nedenle bununla ilgili backlink çalışmaları yapmak sitenizin sıralamanızı daha fazla iyileştirecektir.
 4. Referans Linkler: Metinler içine linkler eklemek Google’un sizi daha iyi değerlendirmesine yardımcı olacaktır.
 5. Arama Motorlarına Kaydolmak: Site dışı SEO çalışmaları yapılırken sitenin Google, Yandex, Yahoo gibi motorlara kayıt olunmalıdır.

Yapılan bu çalışmalar sonucunda marka bilinirliğiniz, güvenilirliğiniz artabilir. Siteniz arama dizininde daha üst sıralara çıkacağı için, aldığınız ziyaretçiler yükselir.

Enes Mücahit Yıldıran

SEO, Dijital Pazarlama hakkında yazılar yazar, deneyimlerini paylaşır. Geleceğini arama motoru optimizasyonunda görür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu