SEO

On Page SEO Nedir? Başlangıç Kılavuzu

On Page SEO nedir? On Page SEO yani Site İçi Optimizasyonu SEO’nun kavramlarından bir tanesi. Arama motorları ve kullanıcı deneyimi için internet sitesi içeriğini optimize etme kavramıdır. Sayfa İçi SEO uygulamaları, başlık etiketlerini, içeriği, dahili bağlantıları ve URL’leri optimize etmeyi içermektedir.

On Page SEO Neden Önemlidir?

On Page SEO 2021 yılında da hala önem ve ilgi gösterilmesi gerekiyor mu? Evet. Arama Algoritmaları Nasıl Çalışır? başlıklı Google makalesinde de bahsetmektedir.

Eğer bankamatikten nasıl QR kod ile para çekmekten bahsediyorsanız Google bununla uyumlu kelimeleri, içeriği, görselleri aramaktadır. Aranan kelime ile ne kadar uyumlu olursa içeriğiniz de yukarı çıkacaktır. Üst sıralara çıkabilmek sadece uyum ile alakalı değildir.

İçeriğinizi 2021’de sıralamak için içeriğinizi aşağıdakiler için de optimize etmeniz gerekir:

 • Kullanıcı deneyimi
 • Hemen Çıkma Oranı ve Bekleme Süresi
 • Arama Amacı
 • Sayfa yükleme hızı
 • Tıklama oranı

gibi etmenler sizin sıralamanızı etkileyen yüksek değerli faktörlerdir.

SEO Uyumlu İçeriği Oluşturma

On Page SEO’nun önemini de anladığımıza göre içeriğimizi nasıl optimize ederiz sorusuna cevap vermenin sırası geldi.

Hedeflenen Anahtar Kelime

Hedeflenen anahtar kelimemizi bir diğer ismi odak anahtar kelimeyi ilk 100-150 kelime içerisinde mutlaka kullanın. Eğer anlam bütünlüğünü bozmuyor ve cümle yapısına uygun ise içeriğin ilk kelimeleri odak anahtar kelime olması harika olur. Odak anahtar kelimeyi kalın yazı ile yazılması da ilgi çekici olacaktır.SEO uyumlu içeriği oluştururken hedeflediğimiz anahtar kelimeyi başlıklarda ve alt başlıklarda da kullanmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir. Çünkü Google güncellemelerle artık arama sonucu sayfalarında direkt sorular veya başlıkları normal bir arama sonucunda daha küçük halde direkt olarak başlık ve cevabını göstermektedir. Burada olarak kullanıcının ilgisini çekip tıklanma sağlayabilirsiniz.

Belirlemiş olduğumuz içeriğin içerisinde odaklandığımız kelimeyi bir kaç defa kullanmamız Google robotları için içeriğin hedeflediğimiz içerik ile alakalı olduğuna ikna etmemizi kolaylaştırır. Bu şu anlama gelmiyor örnek olarak bu içeriği ele alırsak On Page SEO Nedir? kelimesini 50 defa kullanmak değil. Aralara serpiştirerek 3-4 içerik uzunluğuna bağlı olarak mantıklı ve anlamsal bakımdan uygun olarak kullanılması gerekmektedir.

Dahili ve Harici Bağlantılar Optimizasyonu

SEO uyumlu içeriği oluştururken bağlantı verin. Bağlantı vermenin önemini şöyle açıklayabiliriz. Google kullanıcılarını içeriklerimde çok kez geçireceğim çıkmaz sokaklara götürmez. Bu benzetme ne anlama geliyor peki? Google kullanıcılarını bir internet sitesine götürürken aradığı sonuca ulaşmasını istemektedir. Onun için de içerikte alaka, uyum aramaktadır. Sizin bağlantı vermeniz de Google robotlarına inandırıcılık sağlamaktadır.

URL’lerinizi SEO için optimize edebilirsiniz. Benim internet sitemde ki bağlantıları incelerseniz direkt olarak yapıştırıyorum. https://yldrn.com/seo-nedir/ göreceğiniz üzere hedeflediğim anahtar kelime URL adresimde geçiyor ve alan adım-uzantım-odak anahtar kelimem ile oluşmakta. Siz bunu https://yldrn.com/24-10-2021/category/seo/seo-nedir/ tarzında oluşturursanız Google robotlarının işini zorlaştırırsınız.

İçerik Görselleri Optimizasyonu

İçeriklerinizde ilgi çekici görseller ekleyebilirsiniz. İlgi çekici görseller nedir peki konu ile alakalı görsellerden bahsediyoruz bir seçeneğiniz infografikler olabilir. İlgi çekici görseller eklememizin sebebi kullanıcı internet sitesinde tutma süresini uzatma değerlerini yükseltmek. Google bunu algılayıp kullanıcılarına istediği sonuçları verdiğinizi anlayarak sizi ödüllendirecektir. Görsellerinizi eklerken görsel optimizasyonu yapmalısınız.

 • Görsellerinizin adlarınızı düzenleyin. Örneğin bu içeriğe eklediğim görsel JPEG52619618.jpg değil On-Page-SEO-Nedir.jpg tarzında ekleyeceğim.
 • Kelimeler arası karakter olarak alt çizgi(_) gibi karakter değil tire (-) kullanmalısınız.
 • Görsel boyutunu yüksek boyutlarda yüklemeyin. Hem internet sitenizin bulunduğu depolama alanını doldurur, yüklenme hızını geciktirir ve sunucu şişmesi yapar.
 • Görsellerinize açıklamalarınızı mutlaka ekleyin. HTML kodu olarak aşağıda vereceğim. Google robotlarının görsellerinizi anlamasını kolaylaştırırsınız.
  < img src= ”https://harikabiralanadi.com/harika-bir-görsel.jpg” alt=”Harika Bir Görselin Açıklaması” > HTML kod olduğu için <> arasında bir boşluk bıraktım :)

Meta Açıklamaları

Meta açıklamaları ile tıklanma ihtimallerinizi diğer sitelerden bir adım öne taşıyabilirsiniz. Meta açıklamaları Google ve diğer arama motorlarında gözüken site başlığının altında yer alan açıklama kısmıdır. Meta açıklamaları ile eyleme geçirecek tıklanma sağlayacak veya içeriğinizin kullanıcının istediği sonuca ulaştıracağınıza inandırırsanız sizi öne çıkaracaktır. 5 Başlıkta sizi ipucu verebiliriz.

 1. Başlık etiketinizi genişletin. Başlığa sığdıramadığınız odak kelimeleri ekleyebilirsiniz.
 2. Arama amacını eşleştirin. Arama yapanların aradıkları bilgiden daha fazlasını vaad edebilirsiniz.
 3. Aktif ses kullanın. Arama yapan kişiye doğrudan hitap edebilirsiniz.
 4. Özlü olun. 120 karakter veya daha kısa tutun. Çünkü 120 karakter sonrasında Google açıklamalarında içeriğiniz yer almayacak.
 5. Anahtar kelimenizi ekleyin.  Google, sorguyla yakından ilgili kelimeleri ve kelime öbeklerini kalınlaştırır.

On Page SEO Araçları

On Page SEO araçları ile optimizasyonunuzu daha kolaylaştırabilirsiniz. Yukarı da ki gibi hedeflenen bir içeriği oluşturmanızda yardımcı olacak araçlar da bulunmaktadır. Piyasada bulunan araçların çoğu yurt dışı yapımı olması ve ücretli olması ile bütçenizi zorlasa da indirim ve kısmi kısmı ücretsiz olan araçları kullanabilirsiniz.

Yoast SEO

Yoast SEO aracı ile Wordpress sitelerinizde içeriğinizi SEO uyumlu yapmanız da büyük kolaylık sağlamaktadır. Eklenti ile içerikleriniz ile alakalı öneriler de bulunmaktadır.

Ahrefs

Ahrefs SEO’da büyük bir araç olarak tanıyabilirsiniz. Arayabileceğiniz bütün özellikler neredeyse vardır. Ücretli sürümü de bulunması ile beraber ücretsiz kısmı ile de optimizasyon sağlayabilirsiniz. İlgili linklere içeriğin en alt kısmında yer vereceğim.

MetaTags

MetaTags ile başlık etiketlerinin, URL’lerin ve meta açıklamaların arama sonuçlarında nasıl görüneceğini görebilirsiniz. Yukarıda 120 karakteri geçilmemesi gerektiğini de canlı olarak görebilirsiniz.

ShortPixel

ShortPixel ile görsel optimizasyonu sağlayabilirsiniz. Ücretsiz versiyonunda belirli bir görsel sayısı optimizasyonu sağlasa da sizi büyük yükten kurtaracaktır.

Zengin Sonuçlar Testi

Google Zengin Sonuçlar Testi ile internet sitenizin mobil ve bilgisayar uyumlu olup olmadığını veya hatalarınız varsa hatalarınızı görebilirsiniz.

On Page SEO Önerileri

Son olarak On Page SEO önerilerinde sanırım bulunabilirim. İçeriklerinizi oluştururken anlamsal bütünlüğünü bozmayacak şekilde içeriğinizi parçalara alt başlıklara yer vermeniz çok önemlidir, içeriğinizde madde kullanabilirsiniz, tablolara yer verebilirsiniz, içeriğiniz ile alakalı videolar ekleyebilirsiniz ve site içi ve site dışı bağlantılara yer vermeniz Google’ın sitenizi sevme olasılığını arttıracaksınız.

Kaynak
ShortPixelMetaTagsAhrefsYoast SEOZengin Sonuçlar

Enes Mücahit Yıldıran

SEO, Dijital Pazarlama hakkında yazılar yazar, deneyimlerini paylaşır. Geleceğini arama motoru optimizasyonunda görür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu