SEO

Mobil SEO Nedir?

Mobil SEO nedir? Bugün ki rehber konusu ve bu sorulara detaylı şekilde cevap vereceğiz.

Ek olarak Mobil SEO’nun nasıl çalıştığı, Mobil SEO’nun önemini ve hangi stratejileri izlemeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Mobil SEO Nedir?

Mobil SEO, mobil cihazlara odaklanan internet siteleri için bir tür arama motoru optimizasyonudur. Mobil arama motoru optimizasyonu teknikleri de sitenizin mobil tarayıcılarda düzgün çalışmasını sağlar. Mobil SEO, daha yüksek sıralamalar ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi elde etmek için içeriğinizi optimize etme uygulamasıdır.

Mobil SEO Neden Önemli?

Mobil SEO artık çok önemlidir çünkü dünya üzerinden mobil olarak internete ulaşımın çok kolaylaşması ve Google bunu sıralama faktörlerinden biri olarak değerlendirmesi de Mobil SEO değerini arttırıyor. Aslında Mobil SEO’nun önemini Google mobil ulaşımları sıralama faktörü olarak değerlendirdiğini açıklamadan önce de önemliydi çünkü SEO’da en çok değer verdiğimiz şeylerden bir tanesi kullanıcının internet sitesi içerisinde vakit geçirmesi, etkileşim sağlaması diyebiliriz. Bu etkileşimleri mobil üzerinden sağlanan cihazlarda sağlanmazsa hemen çıkma oranını arttırır ve sıralamanızı etkiler.

Mobil arama motoru optimizasyonu önemli faktörleri arasında site tasarımı, site yapısı, sayfa hızı ve sayfa içi mobil SEO değerlendirmeleri yer alır.

Google’a göre (https://www.thinkwithgoogle.com/consumer-insights/consumer-trends/negative-mobile-brand-experience-data/), “İnsanlar mobilde olumsuz bir marka deneyimi yaşadıklarında, gelecekte o markadan satın alma olasılıkları, olumlu bir deneyime sahip olmalarından %60’ın üzerinde daha az olasıdır.”

Google ayrıca “Bazı kişilerin zamanlarının %70’ini mobil cihazlarda geçirdiğini” bildiriyor (https://www.blog.google/products/marketingplatform/analytics/mobile-challenge-and-how-measure-it/), “mobil dönüşüm oranları, masaüstünde ulaşılan seviyelerin %47’sidir.”

Mobil SEO Nasıl Çalışır?

Mobil SEO, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) bilgisayar sürümünde nasıl bir yol izliyorsanız o tarzın mobil versiyonu yani internet sitenizi ve içeriğinizi optimize ederek başlamalısınız.

Google, öncelikle akıllı telefon aracısıyla sayfaları tarar ve dizine ekler. Sitenize gelen tarama trafiğini izlerseniz, Smartphone Googlebot’tan gelen trafikte bir artış görmelisiniz.

Mobil öncelikli dizin oluşturma nedeniyle, web sitenizin mobil sürümü, tarama ve organik SEO sıralaması amaçları için birincil sürüm olarak kabul edilir.

Mobil SEO’nun nasıl iyileştirileceğine ilişkin ipuçlarına geçmeden önce buradaki temel çıkarım, bir sayfa içeriğinin masaüstü sürümünün artık çok önemli olmadığıdır. Google, bir sayfanın bir kullanıcının sorgusuyla alaka düzeyini değerlendirirken, tarama, dizine ekleme ve sıralama için sitenizin mobil sürümünü tercih eder.

Mobil SEO Nasıl İyileştirilir?

Duyarlı Tasarım Kullanın

Duyarlı tasarım kullanarak farklı mobil cihazlarda uyumluluğu olan tasarımlar ile görüntü, içerik bozukluklularından kaçınacaksınız Duyarlı bir tasarımla sitenizin tek bir URL’si vardır ve tüm sayfalar hem mobil sürüm hem de masaüstü sürüm için aynı içeriği paylaşır.

Duyarlı tasarım tercih ederek Google bot haklarınızı boş yere kullanmak yerine daha avantajlı bir şekilde kullanabileceksiniz.

Mobil Site Hızınızı Artırın

İnternet sitenizin hızı artık Google için sıralama faktörüdür. Bu nedenden dolayı mobil ve bilgisayar yüklenme hızı gerçekten çok önemlidir ve buna dikkat etmelisiniz.

Google’ın kendi aracı olan PageSpeed Insights aracı ile mobil ve bilgisayar yüklenme hızlarını değerlendirebileceğiniz bir araç sunmaktadır. PageSpeed Insights aracına kaynaklar bölümünden ulaşabilirsiniz. Konumuz olan Mobil SEO optimizasyonu için önemli iki faktörü bilmeliyiz.

 • LCP (En Büyük İçerikli Boyama):  Bu, istenen bir sayfanın en büyük öğesinin görünüm alanında görünmesi için geçen süreyi ölçer.
 • FID (İlk Giriş Gecikmesi):  Bu, bir kullanıcının sitenizdeki bir öğeyle ilk etkileşime girmesinden tarayıcının bu girişe yanıt vermesine kadar geçen süreyi ölçer.

Teknik SEO (https://yldrn.com/teknik-seo/) kapsamına giren, mobil SEO site hızı için yapabileceğiniz bir dizi optimizasyon vardır. Optimizasyon listesine girmeden Teknik SEO Kontrol Listesi içeriğime göz atabilirsiniz.

 • Görüntüleri Optimize Edin ve Daha Azını Kullanın
 • Kaliteli Bir Web Sunucusu Kullanın
 • En Son PHP Sürümüne Güncelleme
 • HTTP/2’ye Geçiş
 • Sunucu Yanıt Süresini İyileştirin
 • GZip Sıkıştırmayı Etkinleştir
 • Gereksiz Yönlendirmeleri Kaldır
 • Katlamanın Üstündeki Oluşturmayı Engelleyen İçeriği Düzeltin
 • CSS ve Javascript’i Optimize Edin ve Küçültün
 • Bir Contend Dağıtım Ağı (CDN) kullanın
 • Sunucu Tarafında Önbelleğe Alma veya İstemci Tarafında Önbelleğe Alma Kullanın
 • Gereksiz Eklentileri Kaldırın

Sayfada Mobil SEO için Optimize Edin

Mobil SEO’nun önemli bir parçası, sayfa içi optimizasyonunuzdur. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, hedef anahtar kelimeleriniz için sayfanın önemli alanlarının optimize edilmesini içerir:

 • Meta Başlık
 • Meta Açıklaması
 • URL
 • H1 Etiketi
 • H2-H6 Etiketleri
 • Gövde İçeriği
 • Görüntüler
 • Dahili Bağlantılar
 • Navigasyon Menüsü

Anahtar kelimelerinizi doğru yerlerde ve doğru sayıda içeren bir mobil sayfa, bu sorgular için daha üst sıralarda yer alabilir.

Yapılandırılmış Verileri Kullanın

Schema Markup olarak da bilinen Yapılandırılmış Veriler, Google’ın sitenizdeki içeriğin türünü daha iyi anlamasını sağlar. İyi Yapılandırılmış Veriler kullanıldığında, sayfalarınız arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) zengin sonuçlar elde edebilir.

Örneğin, Yapılandırılmış Veri, içeriğinizin SERP’lerde inceleme yıldızları, tarif resimleri ve etkinlik tarihleriyle listelenmesini sağlayabilir ve bu da web sayfalarınız için tıklama oranını önemli ölçüde artırabilir. Ayrıca, SERP listesinde işletmenizin adını, adresini ve telefon numarasını (NAP) görüntüleyebilir.

Web sitenizi test etmek ve mobil arama motoru optimizasyonu için geliştirmek için Google’ın Yapılandırılmış Veri Aracını kullanabilirsiniz. Kaynaklar kısmından bu araçlara ulaşabilirsiniz.

Yerel Arama için Optimize Edin

Google araştırmasına göre (https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-strategies/app-and-mobile/mobile-measurement-potential-drive-growth/) “Akıllı telefon kullanıcılarının %69’u ihtiyaç anında ilk olarak mobil aramaya yöneliyor.” Ve “Akıllı telefonlarında yakınlarda bir şey arayanların %76’sı bir gün içinde ilgili bir işletmeyi ziyaret ediyor.”

Yerel SEO, bir mobil cihazla “yakınımdaki” aramaları ve yerelleştirilmiş aramaları yakalamanıza yardımcı olabilir. Ve bunun için birkaç iyi strateji şunları içerir:

 • Yerelleştirilmiş içerik yazma
 • Yerel geri bağlantılar oluşturma
 • Google Benim İşletmem Girişi Oluşturma
 • Google’da müşteri yorumları alma
 • Yapılandırılmış Veriler ile işletmenizin NAP bilgilerini web sitenize ekleme

Kullanıcı Deneyimini İyileştirin

Bir internet sitesini mobil cihazda kullanıcı deneyimi zorsa, kötü bir kullanıcı deneyimine neden olabilir.

İçeriğiniz kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını karşılayamıyorsa, kötü kullanıcı deneyimleri sıralamalarda düşüşe neden olabilir.

İçeriğin mobil ekranda daha okunaklı ve okunması daha kolay olması için büyük yazı tipleri ve paragraf satırları olacak şekilde iyi boşluklar kullanın.

Geçiş Reklamları veya Açılır Pencereler Kullanmayın

Google (https://developers.google.com/search/blog/2016/08/helping-users-easily-access-content-on içerik 2016 yılında yazılmış olsa da güncellenmiş olan bir içeriktir) “Müdahaleci geçiş reklamları gösteren sayfalar, kullanıcılara içeriğin hemen erişilebilir olduğu diğer sayfalara göre daha kötü bir deneyim sunar” dedi. “Mobil arama sonuçlarından geçişte bir kullanıcının içeriğine kolayca erişemediği sayfalar, o kadar yüksek sıralanmayabilir.”

Bu nedenle, sitenizin mobil sürümünde geçiş reklamları veya pop-up’lar kullanmamak en iyisidir.

Endişenin en büyük nedenleri şunlardır:

 • Kullanıcı arama sonuçlarından bir sayfaya gittikten hemen sonra veya sayfaya bakarken ana içeriği kapsayan bir açılır pencere gösteriliyor.
 • Kullanıcının ana içeriğe erişmeden önce kapatması gereken bağımsız bir geçiş reklamı gösteriliyor.

İzleyin, Analiz Edin ve Test Edin

Tüm SEO uygulamalarında olduğu gibi, mobil SEO için optimizasyon tek seferlik bir proje değildir.

Daha fazla kazanma fırsatı bulmak için sonuçlarınızı izlemeye, verileri analiz etmeye ve yeni stratejileri test etmeye devam etmeniz gerekiyor.

Anahtar kelime sıralamaları, tıklama oranları, hemen çıkma oranları, bekleme süresi ve içeriğiniz için diğer metriklerdeki eğilimler için Google Analytics ve Google Arama Konsolunuzu kurduğunuzdan ve düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun.

İnternet Sitem Mobil SEO Uygun mu?

Google, mobil SEO için optimize edilip edilmediğini görmek için internet sitenizi test etmeniz için Mobil Dostu Test Aracı sunar.

Tek yapmanız gereken web sitenizin URL’sini arama alanına yapıştırmak ve “URL’yi Test Et”e tıklamak. Birkaç saniye içinde Google, web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını bildirecektir. Değilse, araç size bunun nedenlerini verecektir.

Kaynak
Schema Markup Testing ToolPageSpeed InsightsMobil Uyumluluk Testi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu