Local SEO – Yerel SEO Kilavuzu 2022

Local SEO – Yerel SEO Kılavuzu 2022

Local SEO Türkçe kullanımı ile Yerel SEO Günümüzde birçok insan yeni işletme ve markaları internet üzerinden tanımaktadır. Local SEO, yerel anlamda hizmet veren firmalar, markalar için arama motorlarında +1 sıra yer almanıza, görünürlüğünüzün artmasına, ulaşımın ve iletişim sağlanması katkı sağlamaktadır. Eğer Local SEO hizmetinden faydalanmazsanız alanınızda yaşayan potansiyel müşterileri, kolay bir şekilde kaçırmanıza neden olur. Yerel SEO müşterilerinizin daha kolay ulaşımını ve iletişim sağlanmasını sağlayabilir böylelikle işletmenizi daha görünür hale getirebilirsiniz. Arama motorlarında arama yapan kullanıcıya coğrafi konumda sonuç gösterecek her türlü aramaya yerel arama diyebiliriz, buradan Coğrafi arama terimini çıkartabiliriz. Local SEO Google yerel SEO hizmetleri, işletme ile ilgili tüm temel bilgileri ad, adres, web sitesi, iletişim numarası, çalışma saatleri, hizmetler, sosyal medya profilleri, yerel dizinler ve Google’daki işletme sayfanız olarak kullanıcıya bilgileri sunan bir işletme profilidir. İşletme profilleri sadece Google’da değil diğer arama motorlarında da kullanılmaktadır. Türkiye’de kullanılan arama motoru çok yüksek bir oran ile Google olduğu için içerik Google Benim İşletmem optimizasyonuna göre ilerlemektedir.
Yerel SEO Google Pazar Payi
Yerel SEO – Google Pazar Payı 2022
Yukarıda ki bilgilerde Amerika’da kullanılan arama motoru oranları verilmiştir. Eğer işletmenize Google Benim İşletmem Optimizasyonu yapıldıysa 100 kullanıcıdan 90 kullanıcıdan fazlası işletmenizi üst sıralarda görecektir. Bir arama yaptığınızda iki farklı sonuç türü snack pack ve organik sonuçlar çıkacaktır. Snack Pack, Google arama sorgusuyla en ilgili yerel işletmeleri görüntüleyen ve en üstte çıkan kısımdır. İşletme profiliniz sayesinde hedefinizin direkt olarak aramasını, haritan ulaşmasını veya internet sitenize yönlendirmesini sağlayabiliyorsunuz. Google Benim İşletmem sıralama politikaları için linki (https://moz.com/local-search-ranking-factors) takip edebilirsiniz. Google Benim İşletmem Optimizasyonu için linki () takip edebilirsiniz.

Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO nedir veya Local SEO nedir sorusuna genel bir anlamla bir işletmenin internet üzerinde ki görünürlüğünü, trafiğini, potansiyel müşterilerini ve marka farkındalığını organik olarak artırmak ve arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilmek için yapılan optimizasyon işlemidir. SEO (SEO Nedir?) internet sitesinin görünürlüğünü daha geniş ölçekte iyileştirmeye odaklanırken, yerel SEO daha çok belirli bir alanı, yani işletmenizin bulunduğu ve faaliyet gösterdiğini bölgeyi hedeflemeye ve yakınlardaki arama yapan insanlara ulaşmaya odaklanıyor. Arama motoru sonuç sıralamasını iyileştirmek için genel SEO yöntemleri uygulamak faydalı olsa da yukarıda da belirttiğimiz gibi daha çok hizmet tabanlı işletmeler, çabalarını yerel müşterilerin dikkatini çekmeye odaklayarak işletmelerine daha fazla fayda sağlayabilirler.

Local SEO Kimler Yaptırmalıdır?

Local SEO kimler yaptırmalıdır peki? Dijital Pazarlama sektörünün genişlemesi ile artık gideceğimiz tatil beldesindeki otellerin listesini, konumlarını, ulaşım için haritalardan bağlantısını, telefon için bir buton ile telefon görüşmesini sağlaması sebebiyle Google Benim İşletmem profilleri de Dijital Pazarlama’da büyük önem taşımaktadır. Local SEO yani Yerel SEO ana hedef koyması gereken işletmeleri aşağıda listeledik. Yerel SEO’nun uygun olduğu işletmeler incelendiğinde, genel anlamda şu gibi yerler olduğu görülmektedir;
 1. Küçük ve orta ölçekli işletmeler
 2. Restoranlar
 3. Özel tıbbi muayenehaneler
 4. Hukuk büroları
 5. Oteller
 6. Yerel mağazalar
 7. Emlakçılar
 8. Tesisatçılar
 9. Eve hizmet götüren firmalar
 10. Belirli bir coğrafyaya hizmet veren firmalar

Yerel SEO Faydaları Nelerdir?

Yerel SEO faydaları saymakla bitiremeyiz tabii ki fakat ana odaklarını söyleyebiliriz. İşletmenizi bir kullanıcıya arama yaptığı birkaç saniye içerisinde konumunuzu, iletişim adresini, hizmetlerinizi direkt olarak gösterebileceğiniz bir profil sağlayabilirsiniz.
 1. Yerel aramalarda daha üst sıralarda bulunmanızı sağlar.
 2. Genel bir optimizasyona göre daha düşük maliyetlidir.
 3. Kolay ayarlar ve basit güncellemeler ile kısa sürede meyvelerini yiyebilirsiniz.
 4. Uzun süreli etkiye sahiptir, kullanıcılarda kalıcılık sağlar.
 5. Müşterinize direkt ulaşımını, telefon etmesini, internet sitenize trafik çekmenizi sağlar

Yerel SEO Neden Gereklidir?

Yerel SEO neden gereklidir sorusuna gelirsek yukarıda Yerel SEO faydaları nelerdir sorusuna verdiğimiz cevaplarda ki dönüşümler sayesinde işletmenize diğer işletmelerden +1 öne geçirecek bir hamledir.
 • Türkiye’de hizmet, hizmet ürünlerinin %95’i yerel aramalara karşılık gelmektedir.
 • Araştırmaya göre Google’da gerçekleşen yapılan aramaların %52’si yerel arama olarak yapılıyor.
 • Günümüz teknoloji sayesinde işletmelerin iletişim bilgilerine ulaşan mobil cihaz sahiplerinin oranı %75’tir.
 • Yapılan aramalarda yerel deneyimlerin %82’si ürün veya hizmetin satın alınmasıyla sonuçlanıyor.

Yerel SEO Nasıl Yapılır? Sıralama Faktörleri Nelerdir?

Yerel SEO rehberi için uzun bir rehber hazırladık. Yerel SEO rehberi detaylarına ilgili içeriğe giderek bilgi sahibi olabilirsiniz. Google Benim İşletmem (Google My Business) işletmelerin yerel sonuçlarda ki sıralamasını aşağıdaki kriterlere göre belirler:

Alaka düzeyi

Google algoritması, alaka düzeyini GMB ile belirler ve oluşturduğunuz hesap, kullanıcıların aradıkları ürünle ne kadar alakalı olduğunu tanımasını sağlar. Hesabını Açarken Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Kısımlar:

Kategori Seçimi

Google, işletmenizin hangi hizmeti sunduğunu seçilen kategoriler aracılığı ile anlar. “Birincil Kategori” seçimini doğru oluşturmak önemlidir. “Ek kategoriler” kısmında sunduğunuz diğer hizmetleri sunmanız ise mümkün.

İş Tanımı

İş profilinizi oluştururken işletmenizin açıklama alanına 750 kelimeye kadar bilgi sunmanız mümkün. Bu alanın tamamını kullanmaya çalışın ve hizmetleriniz ile alakalı anahtar kelimelerinizi bu alanda kullanın.

İşletme Bilgileri

Profilinizi oluştururken isim, adres, telefon numarası ve diğer tüm bilgileri eksiksiz ve doğru oluşturduğunuzdan emin olun.

Mesafe

Google, yerel aramalarda kullanıcıların arama yaptığı lokasyonlara en yakın işletmeleri gösterme eğilimindedir ve bu kriter en önemli sıralama faktörlerinden birisidir.  Web sitenizde konum tabanlı sayfalar oluşturmak alaka düzeyinizi artırabilir. Bu sayfaları açarken aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurun:
 • Öncelikle hedef kitlenize uygun ve aranma hacmi yüksek anahtar kelimeleri tespit edin ve bu anahtar kelimeleri kullanın. “Hizmet alanı + şehir adı” yapısını kullanın. Örneğin ” Hamburger Dükkanı Etiler” gibi.
 • Anahtar kelime odaklı sayfalar oluşturun.
 • Bu anahtar kelimeleri sayfa başlığına, içeriğine ve meta açıklamalarına ekleyin.
 • Firma adını, bulunduğunuz adresi ve telefon numarasını bu sayfalara ekleyin.
 • Sayfanın URL yapısını siteadi.com/istanbul/avukat benzeri yapılarda oluşturmak fayda sağlar.

Önem Derecesi

Yerel aramalarda rekabette avantajı yakalayabileceğiniz en önemli faktördür. Önem derecesini artırmak için aşağıdakileri uygulayın:
 • Fotoğraflar: GMB profilinizde İç mekan, Dış mekan, Ekip, Kimlik ve benzeri alanların fotoğrafını eklemek potansiyel müşterilerinizin işletmenize daha fazla güven sağlamasına yardımcı olacaktır. Rakiplerinizden daha fazla fotoğraf sunduğunuzdan emin olun.
 • Yorumlar: Yorumlar en önemlisi! Hem kullanıcılar hemde Google yorumlara çok değer veriyor. İşletmenizi tercih eden müşterilerinizden sizleri oylamasını ve hakkınızda yorum yapmasını isteyin. Bu hem işletmenizi ilk defa göre kullanıcılar için büyük bir etki oluşturacak hem de konumunuza pozitif katkı sağlayacaktır.
 • Sitenize Gelen Bağlantılar: Web sitenize diğer sitelerden gelen bağlantılar, sayfanızın otoritesinin ve arama görünürlüğünün artmasını sağlayan en bilinen kriterler arasında yer alır. Firmanız hakkında diğer web sitelerinden bağlantı kazanın. Bu noktada yerel haber ve içerik sitelerini araştırın.

Yerel SEO Rehberi 2022

Yerel SEO rehberi 2022 ile Google Benim İşletmem profilinizin optimizasyonu sayesinde daha üst sıralara çıkarak müşterilerinize kusursuz bir deneyim yaşatabilirsiniz. Google Benim İşletmem Optimizasyonu işlemi sırasında yapmanız gerekenleri dikkatli okumanızı ve kesinlikle bilgilerinizi doğru girmeniz gerekmektedir. Herhangi bir olumsuz yorum, yanlış verilen bilgiler ile alt sıralara düşme ihtimaliniz kaçınılmaz olacaktır.

Google Benim İşletmem Optimizasyonu

Google Benim İşletmem Optimizasyon nasıl yapılır, yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar ve sizi diğer işletmelerden ayıracak noktalara değineceğiz.

İşletme Adı ve Temel Bilgiler

Google Benim İşletmem, işletme adı için işletme sahiplerinin kartvizit ya da dışarıda bulunan levhanızda ki işletme adınızı girmenizi ister. İşletme adınızın gerçek bir parçası olmadıkça, işletme adınızda sloganlar, konum bilgileri veya ürünlerden bahsetmemeye çalışın. Bazı SEO uygulayıcıları, işletme adınıza anahtar kelimeler eklemenin daha iyi sıralamanıza yardımcı olacağına inanıyor. Aslında buna rakiplerinizi inceleyerek karar vermeniz daha etkili olabilir. Sizin konumunuz da bulunan rakiplerinizin ne yaptığını inceleyebilirsiniz. İşletmenizin birincil kategorisini ve verdiğiniz diğer hizmetleri ek kategoriler bölümüne sıralayabilirsiniz. Alakasız kategoriler ekleyerek sadece işletme profilinize zarar verecektir.

İşletme Konumu

İşletme konumunu hem haritadan görsel olarak işaretleyip hem de adres bilgilerinizi girmeniz gerekecektir. Bu bilgiler sayesinde İşletme profiliniz müşterilerinizin ulaşımı sağlanacak, haritalarda ki görünümü sağlanacak.

Fotoğraflar ve Videolar

İşletme profilinize fotoğraflarınızı ekleyerek müşterilerinize işletmenize gelmeden görsel olarak hafızasına kazıyabilecek, arama görünümlerinde daha fazla dikkat çekeceksiniz. Google İşletme profilinizde ki fotoğrafların önemi sandığınızdan daha etkili olabilir. İç mekan, dış mekan fotoğrafları ve videolar ile karar vermemiş müşterilerinize daha işletmenize gelmeden ilgisini çekebilirsiniz.
 • İşletmenizin dış cephe fotoğrafları
 • İşletmenizin iç fotoğrafları
 • En popüler ürünlerinizin fotoğrafları
 • Ürünlerinizi beğenen mutlu müşterilerin fotoğrafları
 • Ekibinizin veya çalışanlarınızın fotoğrafları
ile +1 adım öne geçebilirsiniz.

İşletme Hakkında

Google Benim İşletmem bölümünde en önemli kısımlardan bir tanesi de İşletme Hakkında bölümüdür. Örneğin bir küçük bir oteliniz olduğunu varsayalım. İşletmenize gelecek olan müşterinin sadece kredi kartı kullanacağını düşünürsek işletme hakkında bölümünde işletme kredi kartı ile ödeme alabilir bilgisi sayesinde müşterinizin sizi seçmesini sağlayabilirsiniz. Sadece ödeme olarak düşünmeyin İşletme Hakkında bir çok bilgi verebileceğiniz alan mevcuttur. Wifi hizmeti sunuyorsanız onu işaretleyebilir veya bir restoran olduğunuzu varsayalım. Restoranın arabaya hizmeti var mı yok mu onun bilgisini sağlayarak +1 adım öne çıkacaksınız.

İşletme Yorumları

Google Benim İşletmem profilinde diğer bir önemli kısım ise deneyimlerini paylaşan müşterilerin yorumlarıdır. İşletme yorumları insanların en çok baktıkları kısımlardan bir tanesidir. Müşterilerinize harika bir deneyim sağlayarak işletme profilinize yorum yapmasını isteyebilirsiniz. İşletme yorumlarında sizi öne çıkaracak noktalar ise yüksek puanlar, deneyimin fotoğraflandırmasını söyleyebiliriz. Sizi inceleyen müşterilerinizin deneyimlerini paylaşan kullanıcıların fotoğraflarını da inceleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Güncellemeler, Yayınlar, Ürün Listeleri

İşletme profilinize güncellemelerinizi, yayınlarınızı veya ürün listelerinizi paylaşarak kullanıcı deneyimini iyileştirebilir, işletme profilinizde daha fazla zaman geçirmesini sağlayabilir, istenilirse internet sitenize trafik çekebilir veya soru sormalarını sağlayarak sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Yerel SEO çalışması ile arama yapan kişinin konumuna göre, karşısına o bölgedeki arama sonuçlarının çıkmasını sağladığı aramaları içerir. Yerel SEO çalışması ile müşterilinize işletme profilinizde de yakın olabilirsiniz.

Yerel SEO rehberi 2022 ile Google Benim İşletmem ve diğer arama motorlarında işletme profilinizi kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.