Google

Google ADS Nedir? Google ADS Başlangıç Kılavuzu

Google Ads nedir, (eski adıyla Google Adwords) nasıl kullanılır? Google Ads kullanmaya başlamak işletmeniz veya bireysel internet sitelerinizin için verebileceğiniz en iyi kararlardan bir tanesi olacaktır.

Google Ads önemini şu cümleyle açıklamak yeterli olacaktır. İnsanlar günde 3,5 milyar kez (3.500.000.000,00) arama yapmak için Google’ı kullanıyor.

Google Ads, kullanıcılar alakalı anahtar kelimeler aradığında ürünlerinizin ve hizmetlerinizin reklamını yapmanıza ve tanıtmanıza olanak tanır. Doğru yapıldığı takdirde potansiyel müşterileri ve satışları turbo şarj etme potansiyeline sahiptir.

Google Ads Nedir?

Google Ads nedir, Google tarafından sunulan ücretli çevrimiçi reklamcılık platformudur.

Başlangıçta Google Adwords olarak adlandırılan, 2018’de hizmeti Google Ads olarak yeniden adlandırdı. Çalışma mantığı ise şöyle:

Kullanıcılar bir anahtar kelime aradığında, sorgularının sonuçlarını bir arama motoru sonuç sayfasında (SERP) alırlar. Bu sonuçlar, o anahtar kelimeyi hedefleyen ücretli bir reklam içerebilir.

Tüm reklamların SERP’in en üstünde olduğunu görebilirsiniz. Gönderinin üst kısmındaki koyu renkli Reklam yazısı dışında, organik arama sonuçlarıyla neredeyse aynı görünürler. Arama sonucu sayfasının en başında yer alması ile elde edilen tıklama çoğunluğunu almaktadır.

Google Ads Nasıl Çalışır?

Google Ads nasıl çalışır sorusu çok detay içermektedir fakat en anlatılabilir ve kafa karışıklığı yaratmayacak şekilde inceleyeceğiz. Google Ads, Tıklama Başına Ödeme (PPC) modeli altında çalışır. Bu ve bu gibi bir çok terimle çok sık karşılaşacaksınız. Pazarlamacıların Google’da belirli bir anahtar kelimeyi hedeflediği ve anahtar kelime için teklifler verdiği anlamına gelir, anahtar kelimeyi hedefleyen başkalarıyla rekabet eder.

Yaptığınız teklifler maksimum teklifler veya bir reklam için ödemek istediğiniz maksimum miktardır.

Örneğin, maksimum teklifiniz 4 TL ise ve Google, tıklama başına maliyetinizin 2 TL olduğunu belirlerse o reklam yerleşimini alırsınız! 4 TL’den fazla olduğunu belirlerse, reklam yerleşimini alamazsınız.

Google Ads için bir diğer yöntem reklamınız için bir maksimum günlük bütçe belirleyebilirsiniz. Her gün o reklam için asla belirli bir miktardan fazlasını harcamazsınız. Bu da dijital reklam kampanyanız için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Google Ads teklifleri için üç seçeneği vardır:

 1. Tıklama başına maliyet (TBM). Bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında ne kadar ödersiniz.
 2. Binbaşı maliyet (BGBM). 1000 reklam gösterimi başına ne kadar ödersiniz.
 3. Etkileşim başına maliyet (CPE). Bir kullanıcı reklamınız üzerinde belirli bir işlem gerçekleştirdiğinde (bir listeye kaydolduğunda, video izlediğinde vb.) ne kadar ödersiniz.

Google daha sonra teklif tutarını alır ve bunu, reklamınızın Kalite Puanı adı verilen bir değerlendirmesiyle eşleştirir. Google’a göre:

“Kalite Puanı, reklamlarınızın, anahtar kelimelerinizin ve açılış sayfalarınızın kalitesine ilişkin bir tahmindir. Daha kaliteli reklamlar, daha düşük fiyatlara ve daha iyi reklam konumlarına yol açabilir.”

Skor numarası 1 ile 10 arasındadır ve en iyi skor 10’dur. Puanınız ne kadar yüksek olursa, o kadar iyi sıralanırsınız ve dönüşüm için o kadar az harcamanız gerekir.

Teklif tutarınız ile birleşen Kalite Puanınız, Reklam Sıralamanızı, yani reklamınızın arama sonuçları sayfasında görüneceği konumu oluşturur.

Ve bir kullanıcı reklamı görüp tıkladığında, pazarlamacı bu tıklama için küçük bir ücret öder, dolayısıyla tıklama başına ödeme.

Buradaki fikir, bir pazarlamacının reklamına ne kadar çok kullanıcı tıklarsa, reklamın hedeflerine ulaşma olasılıklarının o kadar yüksek olmasıdır (örneğin, müşteri adayı olma, satın alma).

Artık Google reklamlarının nasıl çalıştığını öğrendiğinize göre, kampanyanız için kullanabileceğiniz farklı Google reklam türlerine bir göz atalım.

Google Ads Avantajları

Google Ads avantajları sayılmakla bitmeyeceğini bilmelisiniz. Günümüzde Google kullanmayan bir elektronik cihaz neredeyse kalmamıştır. İşte bahsedebileceğimiz ve sizi etkileyecek Google Ads avantajları.

Google Kitlesinin Büyüklüğü

Şöyle düşünün bir konu hakkında bir fikriniz yok ise aklınıza direkt Google’a bakmak gelir ya da arkadaşın bir Google’a baksana der.

Bu gibi bir fikir insanların beynine yerleştiği gibi bir problem, istek karşısında da Google’a bakmak geliyor. Örneğin basit bir düşünce ile pantolon alacaksınız Google’a pantolon diye aratıyorsunuz. Google’da pantolon kelimesinde ilk sırada yer alarak Antalya’ın merkezinde bulunan pantolon dükkanından fazla kazanacaksınızdır.

Direkt Hedef Kitle

Google Ads ile direkt hedef kitleye odaklanabilirsiniz. Yapacağınız parametreler ile pantolon alacak kişiye sigorta reklamı göstermek yerine pantolon reklamı ile müşterinizi etkileyecek görseller ve ilgi çekici yazı ile etkileyebilirsiniz.

Reklamlarınızın Rakamlarına Hakim Olabilirsiniz

Televizyona verdiğiniz de ki etkileşim oranlarını ortalama bir değer ile alıyorsunuz. Google Ads ile kullanıcılarınızın neler yaptığına kaç tıklanma, etkileşim sayısına kadar net bir sonuç elde edebilirsiniz. Fiyat/Performans karşılaştırması ile doğru reklam türünü seçebilir, reklam artışına gidebilir veya o ürünü piyasadan çekebilirsiniz.

Marka Bilinirliği

Google Ads vereceğiniz reklamlar ile marka bilinirliği sağlarsınız. Günümüzde ki neredeyse her telefon, tablet, bilgisayar, televizyonlar bile Google kullanıyor. Google ile marka bilinirliğinizi beklemediğiniz şekilde büyütebilirsiniz.

Google Ads Türleri

Google, kullanabileceğiniz çeşitli farklı kampanya türleri sunar:

 • Alışveriş Reklamları
 • Görüntülü Reklam
 • Arama Reklamları
 • Video Reklamları
 • Uygulama Reklamları

Google Ads Alışveriş Reklamları

Google Ads Alışveriş Reklamları Türkiye’de 2020 Ağustos itibariyle kaldırıldığı için sadece tanımını yapacağım. Google Ads Alışveriş Reklamları, ürünlerinizi çok daha görsel bir şekilde tanıtmanızı sağlar. Ads – See Laptops yazan kısımda ki ürünler Google Ads Alışveriş Reklamları bölümüdür.

Google Ads Alışveriş Reklamları
Google Ads Alışveriş Reklamları

Arama Reklamları

Google Ads Arama Reklamları, anahtar kelime için sonuç sayfasında bir metin reklam olarak görünür. Örnek olarak yukarıda bulunan görselde ki dikdörtgen içerisinde ki (Microsoft Reklamı) kısımdır.

Bunlar muhtemelen en aşina olduğunuz reklamlardır. URL’nin yanında siyah “Reklam” sembolü ile arama sonucu sayfasında görünürler.

Görüntülü Reklam

Görüntülü Reklam Ağı, reklamınızı internet sitelerinde gösterim için Google’ın geniş internet sitesi ortaklarından yararlanır. Google internet sitesi ortakları Google Adsense altında birleşmektedir. Google Adsense için içeriklerimi takip edebilirsiniz.

Google Ads Görüntülü Reklamlarını bir çok alanda görebilirsiniz.

 • Youtube reklamları,
 • Gmail reklamları,
 • Üçüncü taraf site reklamları,

gibi bir çok alanda görebilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağını kullanmanın bazı avantajları, erişimidir. Google, iki milyondan fazla internet sitesiyle ortaktır ve reklamınızın mümkün olduğunca çok göze çarpmasına yardımcı olmak için tüm İnternet kullanıcılarının %90’ından fazlasına ulaşır.

Bu işe sıfırdan başlıyorsanız şöyle düşünebilirsiniz Google Partnerleri yani iki milyondan fazla internet sitesi neden reklamları görüntülüyor, böyle bir zorunluluk mu var gibi sorular aklınıza gelebilir. Hayır, böyle bir zorunluluk yok. Google Partnerleri bu gösterimlerden kazanç sağladıkları için Google ile Partnerlik anlaşması yapmaktadır.

Eğer görüntülü reklamlarınızı doğru bir optimizasyonu sağlamazsanız ilgisiz ve size kazanç sağlamayacak yerlerde de görüntülenmesini sağlarsınız ve size bu maddi zarar olarak geri dönüş sağlar.

Video Reklamları

Google Ads Video Reklamları, daha çok Youtube üzerinde gördüğünüz ve son zamanlarda artan reklamlardır. Video reklamlarının bir çok seçeneği mevcuttur. Video öncesi geçilebilir ve geçilemeyen reklam türleri, arama sonuçlarında ki videolu reklamlar, Youtube videosu yanında oynatılabilir reklamlar gibi bir çok çeşit reklamı bulunur.

Uygulama Reklamları

Video reklamlar gibi, uygulama reklamları da Görüntülü Reklam Ağı’na dahil edilir ancak hedeflenen kampanyalar için kullanılabilir.

Bunun için her bir uygulama reklamını ayrı ayrı tasarlamazsınız. Bunun yerine metninizi ve fotoğraf gibi varlıklarınızı alırlar ve sizin için reklamı sağlarlar. Algoritma, farklı varlık kombinasyonlarını test eder ve en iyi performansı göstereni daha sık kullanır.

Google Reklam Maliyetleri

Google Reklam Maliyetleri için kesin bir rakam vermek mümkün değildir. Ancak reklamınız için kullanacağınız anahtar kelimeler kendi aralarında rekabete göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’de tıklama başına gelen ortalama ücreti ise 7 kuruş ile 4 TL arasında yer almaktadır.

Örneğin oto araç çekici reklamları ile diyet nasıl yapılır da ki reklam maliyetleri kesinlikle aynı değildir.

Kaynak
Google Ads

Enes Mücahit Yıldıran

SEO, Dijital Pazarlama hakkında yazılar yazar, deneyimlerini paylaşır. Geleceğini arama motoru optimizasyonunda görür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu