Dijital PazarlamaSEO

Emlak ve Gayrimenkul Sektöründe Dijital Pazarlama

Emlak ve Gayrimenkul sektöründe Dijital Pazarlama ve Emlak ve Gayrimenkul Sektöründe SEO önemi ve etkisini hayal bile edemeyeceksiniz.

2021 Yılının sonlarına yaklaşırken Dijital Pazarlama’nın önemini ve gücünü sektörler ne kadar önemli olduğunu anlamaya başladı. Büyük miktarların döndüğü Emlak ve Gayrimenkul sektöründe peki Dijital Pazarlama nasıl yapılır, nasıl diğer markalarla rekabet edilir hepsini detaylı olarak işliyor olacağız.

İçeriğe başlamadan önce aşağıda ki başlıkları okumanız bu içeriği anlamanız ve kavramız için çok daha iyi olacaktır.

Dijital Pazarlama Gayrimenkul için Neden Önemlidir?

Günümüzde emlakçılar Dijital Pazarlama kısma neredeyse hiç önem vermemektedir. Fakat bilmedikleri şey bir şey var. Dijital Pazarlama yalnızca marka bilinirliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda markaların rakipler arasında benzersiz kalmasına da yardımcı olur.

Büyük araştırma şirketi HubSpot’un 2021 Marketing Araştırmasını sayfanın en aşağısında kaynaklar kısmından ulaşabilirsiniz.

Gayrimenkul işiniz için dijital pazarlamanın gerekli olmasının bazı nedenleri şunlardır:

Arama Motorları

Arama motorları yani Google, Bing, Yandex gibi siteler büyük önem arz etmektedir. İnsanlar gayrimenkul alırken ilk yaptıkları şey kullandıkları arama motorlarından arama yapmaktır.

Günümüzde bir bilgi için bir kaç insanı aramak yerine Googlelayarak o bilgiye ulaşabiliyoruz. Şu an da bu içeriği okuduğunuz gibi. Bu nedenle, marka görünürlüğünü artırmak için çevrimiçi bir varlık oluşturmak istersiniz. Sonuç olarak potansiyel müşterilerinizin takıldığı ve aramalarında sizi bulan insanları kaçırmak istemediğiniz bir mecradır.

Video ve Mobil Pazarlama

Mobil ve video pazarlama etkinliğini kanıtlamaya devam etti. Peki nasıl?

Ufak bir araştırma ile artık insanların interneti kullanım oranı bilgisayarlardan değil de mobil cihazlardan olduğunu görebilirsiniz. Yani internet sitelerine artık insanlar bilgisayardan değil de mobil cihazlardan ulaşım sağlıyor.

Bir pazarlama şirketinin araştırmasına göre de video içeren sayfaların etkileşim oranı %80’lere kadar çıkmıştır. Bir ürünü tanıtan bir video izlemek, potansiyel bir müşterinin satın alma kararını kolaylaştırabilir ve izleyiciyi potansiyel müşteriye dönüştürebilir.

Çevrimiçi Güvenilirlik

Çevrimiçi güvenirlik nedir hemen onu anlatalım. Çevrimiçi güvenirlik, müşterilerden gelen değerlendirmeler sonucunda oluşan puanlama sistemi diye düşünebilirsiniz. Bunu örneklendirirsek: Ürününüz veya markanız hakkında başka internet sitelerinde veya sayfanızın yorumlarında ürününüz veya markanızı öven, takdir eden yorumların paylaşılması, değerlendirmelere katılmalarından oluşur.

Çevrimiçi güvenilirlik ile ilk kez sizinle tanışan bir müşteri için pozitif ilk adımı siz atmış olursunuz. Bu güven, müşterilerinizi mülke büyük yatırımlar yapmak için paralarıyla ayrılmaya ikna etmeye çalıştığınız gayrimenkul nişinde önemli bir faktördür.

Kağıtsız Gitme Özgürlüğü 

Dijitalleşmek, baskı maliyetinden tasarruf etmenizi sağlar. Kağıtsız kalarak çevreyi de kurtarmış olursunuz. Ayrıca, kağıda basmaya harcanabilecek maliyet, Facebook veya Instagram reklamları gibi diğer stratejiler için kullanılabilir.

Fark Yaratmak

Dijital dünyada diğer firmalardan fark yaratarak öne geçme şansınızı size veriyor. Alışılmışın dışında ki düşüncelerinizle diğer rakip firmalardan farklı adımlar atarak marka tanınırlığı sağlayabilir, ilgi çekebilirsiniz.

Emlak Sektörü için Dijital Pazarlama Stratejileri

Ülkemizde ki emlak sektöründe ki doygunluğu görmemek için kör olmak gerekir. Bu kalabalık ortamdan sıyrılmak için ne yapabilirsiniz?

Mail Kampanyaları Oluşturma

Mail kampanyaları emlak sektörü için biçilmiş kaftandır. Mevcut müşterilerinizin hizmetinizle ilgilenmesini sağlarken yeni potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmanıza, etkileşimde bulunmanıza ve onları zorlamanıza olanak tanır.

Mail kampanyaları ile satış yaptığınız müşteriden tekrar yatırım yapmasını sağlayabilir ya da müşterinizin referansı ile yeni bir müşteri kazanabilirsiniz.

Kullanıcı Dostu İnternet Sitesi

Kullanıcı dostu internet sitesi ile telefonlarda, tabletlerde ve bilgisayarlarda maksimum uyum sağlayan görüntülerde ve tasarımlarda bozukluk göstermeyen internet sitelerine kullanıcı dostu internet sitesi diyebiliriz.

Mobil kullanımının yüksekliği aşikar olduğuna göre internet siteniz mutlaka mobil uyumlu olması gerekir. Mobil uyumlu bir internet sitesi SEO’nun da en büyük kriterlerinden bir tanesidir.

Çevrimiçi Reklamlar

Çevrimiçi reklamlar ile sektöre yeni giriş yapmış firmalar marka tanınırlığı, çevrimiçi satış yapabilme şansı yakalar. Çevrimiçi reklamlar ile direkt kullanıcı odaklı reklamlar ile potansiyel müşterileri hedefinize alabilirsiniz.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması, bir emlak sitesinin en önemli parçalarından bir tanesidir. İçerik Pazarlaması da kullanıcı dostu internet sitesi gibi SEO’nun büyük etkenlerinden bir tanesidir. SEO Nedir? adlı içeriğimi okuyarak bu etkenleri detaylı inceleyebilirsiniz.

İçerik Pazarlaması ile hem arama motorlarında yer edinir hem de müşteriler ile bağ kurmanıza yardımcı olur. Örneğin bilinçli ev satın alma kararları vermelerine yardımcı olacak makaleler, kılavuzlar ve incelemeler yazabilirsiniz ve bu güvenirliğinizi artırır.

Kısaca şöyle diyebiliriz ki içerik pazarlaması ile arama motorlarında yer edinir, müşterilerinizin akıllarında ki soruları cevaplarsınız. Bunlar size marka tanınırlığı, güvenirlilik ve akılda kalıcılık sağlar.

Sanal Tur

Sanal tur ile gayrimenkullerinizde fark yaratabilirsiniz. Gayrimenkul endüstrisindeki en başarılı dijital pazarlama uzmanları, sanal tur barındırma stratejisini uygular.

Sanal tur, yalnızca pazarlamacılar için daha hızlı gelir sağlamakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerin ev satın alma sürecini kolaylaştırmasına da yardımcı olur.

Sanal tur oluşturmak için akılda tutulması gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Dijital illüzyonlardan kaçının; evin gerçek görüntülerini kullan
 • Videonuzun hem masaüstünde hem de mobilde duyarlı ve ilgi çekici olduğundan emin olun.
 • 3B ve kullanıcı dostu bir tur oluşturun.
 • Bir sosyal medya pazarlama stratejisi geliştirin.

Emlak ve Gayrimenkul Sektöründe SEO

SEO yani arama motoru optimizasyonu. Güçlü bir SEO stratejisi uygulamadan Dijital Pazarlama’da çevrimiçi reklamcılık size aklınıza gelmeyecek rakamlara neden olacaktır.

Arama motoru optimizasyonu yarışında yarışta kalabilmek ve yer edinebilmek için SEO’ya vakit ayırmanız gerekmektedir. SEO ile Dijital Pazarlama birbirini tamamlayan bir kavramdır.

Emlak ve Gayrimenkul Sektöründe SEO
Emlak ve Gayrimenkul Sektöründe SEO

Bir SEO uzmanı ile çalışmanız sizin bireysel olarak çalışmanızdan çok daha farklı sonuçlar doğuracağından emin olabilirsiniz. Aşağıda ki içerikleri okuyarak SEO konusunda biraz daha bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emlak Sektöründe SEO Yaparken Rakip Analizinin Önemi

Rakiplere karşı nasıl biriktiğiniz ve daha üst sıralarda yer almak ve daha fazla organik trafik ve satış çekmek için onlardan daha iyi neler yapabileceğiniz hakkında bilgi

Rekabet analizi, hedeflenecek anahtar kelimeleri ve göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz geri bağlantıları belirlemenize olanak tanır. Gayrimenkul sektörü en büyük sektörlerden biri olsa da, pastadan aslan payını almaya çalıştığınızı, bunun da kendinizi daha iyi bir marka olarak konumlandırmak için en iyi teknikleri kullanmak anlamına geldiğini unutmamalısınız.

Emlak Sektöründe SEO Yaparken İnternet Sitesinin İçeriğinin Önemi

Yukarıda bahsedildiği gibi, internet sitenizin içeriğinin optimizasyonu, arama motorlarının (botlar/tarayıcılar) içeriğin ve internet sitesinin alaka düzeyini anlamasını mümkün kılar.

 • Bu nedenle, internet sitesi içeriği emlak SEO’sunun çok önemli bir parçasıdır ve yapmanız gereken tek şey internet sitenizin mükemmel içeriğe sahip olduğundan emin olmaktır.
 • TO oranlarını yükseltmek için harika içeriğe ihtiyacınız var ve yüksek TO, arama motorları çok tıklamalı siteleri sevdiği için SERP’lerde yüksek sıralamaya dönüşecektir.
 • Harika içerik, geri bağlantılar oluşturmanızı da son derece kolaylaştırır. İyi içerik, sitenize bağlantı verdiğini görmek istediğiniz yetkili sitelerin markanıza güvenmesi anlamına gelir ve bu da sizi arama motorlarına güvenilir ve güvenilir bir site olarak gösterecek yüksek kaliteli geri bağlantılara sahip olmanızı sağlar.
 • Ayrıca, mükemmel kullanıcı deneyimleri için harika içeriğe ve içeriğinize anahtar kelimeleri dahil etmenin daha kolay bir yoluna sahip olmalısınız.

Emlak Sektörü için SEO’nun Avantajları

İnternette yer edinebilmek için SEO’ya ihtiyaç var. İşte nedenleri:

 • Organik trafik, nitelikli organik potansiyel müşteriler ve satışlar için organik aramalara ihtiyacınız olduğu için SEO, sayı açısından en iyi sonuçları vaat ediyor.
 • Harika SEO, kitlenizle marka güveni ve güvenilirliği oluşturmanıza olanak tanır.
 • Gelişmiş kullanıcı deneyimi
 • Daha fazla etkileşim, trafik ve daha yüksek dönüşüm oranları
 • En iyi SEO uygulamaları sıklıkla güncellenir ve bir SEO şirketinin yardımı olmadan bir stratejinin ne zaman modası geçmiş olduğunu bilemezsiniz.
 • SEO uygun fiyatlı, uzun vadeli bir dijital pazarlama stratejisidir
 • SEO sonuçları ölçülebilir

Emlak SEO Yaparken Link Oluşturmanın Önemi

 • Markanız için güven ve itibar oluştururlar
 • Geri bağlantılar marka görünürlüğünü artırır
 • Organik trafiği iyileştirir ve daha fazla potansiyel müşteri ve daha fazla satış sağlar
 • SERP’lerde iyileştirilmiş sıralama

Emlak Sitesi SEO Yaparken İzlediğimiz Adımlar

Emlak siteleri için SEO adımlarını takip ederken bazı adımlar yer almaktadır.

Rakipleri Bulma ve Analiz Etme

Piyasada sizden önce bu işe girişmiş olan firmalarla rekabet etmeniz için bir SEO Uzmanına ihtiyacınız olacaktır. Çünkü rakip sitelerin analizi, anahtar kelimeler, backlinkler ve içerik gibi bir çok faktörleri değerlendirecektir.

Toplanan bilgilerle, organik trafiği artırmak, nitelikli olası satışları ve satışları artırmak için daha kaliteli içerik geliştirecek ve genel olarak en iyi performans gösteren bir emlak internet sitesi oluşacaktır.

Teknik SEO

Teknik SEO, internet sitenizin en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak amacıyla denetlenir ve düzenlenir. Site hızları, sayfa yükleme hızları, barındırma özellikleri, yanıt verme ve internet sitenizin mobil uyumluluğu gibi öğeleri değerlendirerek, en iyi performansı sağlar.

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler ile arama motorlarında hedeflediğiniz anahtar kelimeler de üst sırala çıkarak rakiplerinize büyük bir fark atmış olursunuz. Çünkü arama sonuçlarında ki ilk sırada ki site ziyaretçilerin ortalama %70 trafiğini almaktadır. Hedeflediğiniz anahtar kelimelerde ikinci veya üçüncü sayfalarda yer almak size hiçbir kazanç sağlamayacaktır.

Google Benim İşletmem

Google Benim İşletmem diğer bir adı Google My Business ile arama sonuçlarında sayfanın sağ tarafında yaklaşık olarak 4 site sıralaması şeklinde işletmeniz görüntülenmektedir. Google Benim İşletmem’in yararları ise ziyaretçinin direkt olarak size ulaşmasını sağlamaktadır.

Google Benim İşletmem SEO için apayrı bir içeriğe ihtiyacımız gerektiğinden dolayı bu içeriğimiz de temel noktalara değiniyoruz. Google Benim İşletmem SEO için içeriklerimi takip edebilirsiniz.

Kaynak
HubSpot 2021 Marketing Araştırması

Enes Mücahit Yıldıran

SEO, Dijital Pazarlama hakkında yazılar yazar, deneyimlerini paylaşır. Geleceğini arama motoru optimizasyonunda görür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu