Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, teknolojinin geliştiği günümüzde neredeyse her şey elektronik sistemlerden yapılabilir hale gelmiştir. Bu nedenle dijital pazarlama nedir, dijital pazarlama ne işe yarar gibi sorular, bunlardan yararlanmak isteyen işletmeler tarafından sıklıkla sorulmaktadır.

Bir pazarlama bileşeni olan bu kavram, ürün ve hizmetlerin tanıtılması esnasında daha fazla verim alınmasını hedeflemektedir. Geniş bir alanda kullanılmakta olup bunlardan bazıları bilgisayarlar ve cep telefonları gibidir.

1990’lı yıllar ardından büyük bir gelişme sergileyen dijital pazarlama, firmalara kendilerini ve ürünlerini internette daha iyi tanımalarına olanak tanımaktadır. Burada temel mantık işletmeler üzerinden değil, müşterilerden belirlenir. Zira pazarlamanın nasıl yapılacağı onların kullanım alışkanlıklarına, zevklerine göre gerçekleştirilir.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, çevrimiçi (online) platformlarda ürün, hizmetinizi, markanızı tanıtabileceğiniz geleneksel medyaya göre artık çok daha avantajlı, tercih oranı yüksek pazarlamasına Dijital Pazarlama denmektedir. Dijital pazarlama bir markanın, firmanın veya işletmenin dijital dünyada yürütülen reklam çalışmalarını verimli şekilde yönetilme sürecine verilen addır.

Dijital Pazarlamanın Özellikleri

Dijital pazarlamanın özellikleri 

 • Pazarlama maliyetleri düşüktür,
 • 7/24 sürekli pazarlama yapılabilir,
 • Hedef kitle ile iletişim ve etkileşim kolaydır.
 • Performans analizi kolaylıkla yapılabilir.

Pazar payını yükseltmek ve daha fazla gelir elde etmek isteyenler, pazarlama yöntemlerinin tüm özelliklerini kullanırlar.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Dijital pazarlama nerelerde kullanılır, dijital pazarlama ile karşılaştığımız alanlar nerelerdir?

 • İnternet siteleri ve blog gönderileri, infografikler, Webinarlar (İnternet tabanlı seminer, eğitim), kısa videolar, E-kitap, Online broşür ve kataloglar ile karşımıza dijital pazarlama reklamları ile karşılaşırız
 • Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarının gönderileri ve reklamlarında
 • Google Ads reklamlarında
 • E-posta bültenlerinde
 • Affiliate marketing satış ortaklığında

Dijital Pazarlama Türleri Nelerdir?

Dijital pazarlama nedir teknikleri nelerdir hakkında sayılabilecek çok sayıda madde vardır. Bunlar işletmelerin ihtiyacına göre belirlenmekte olup her ticari, kurumsal amaca göre kullanılabilir. Ana hatları ile şu şekildedir;

 1. SEO: Arama Motoru Optimizasyonu olarak da bilinen SEO çalışmaları, sitelerin Google sıralamasının artması için kullanılmaktadır. Bu kapsamda yapılan işler sonucunda bir web sitesine giren kullanıcı sayısı da artar.
 2. İçerik Pazarlama: Web sitelerinden daha fazla verim alınması için içeriklerin doğru bir şekilde planlanması gerekir. İçerik pazarlama hem yenilerinin oluşturulmasını hem de mevcut olanların daha profesyonel hale gelmesini ele alır.
 3. Sosyal Medya Pazarlamacılığı: Sosyal medya günümüzde yoğun olarak kullanılır. Bu nedenle tanıtımlar için büyük fırsatları vardır. Sosyal medya pazarlamacılığı temel olarak Facebook, Instagram gibi platformlar üzerindeki hesaplarınızı daha iyi yönetmenize, reklamları daha fazla kişiye ulaştırabilmenize olanak tanır.
 4. Tıklama Başına Ödeme: Tıklana başı ödeme internette yayınlanan reklamlarınıza kişiler tıkladıkça belirli bir ücret ödenmesini ele almaktadır.
 5. Satış Ortaklığı Pazarlamacılığı: Bu kavram satışları arttırabilmek için farklı kişilerle anlaşma yapmayı gerektirir. Söz konusu kişilere, sattıkları ürün başına belirli oranlarda komisyon verilir. Bu şekilde satışların arttırılması hedeflenir. Online olarak yapılır.
 6. Yerel Reklamcılık: Eğer belirli bir bölgeye hitap ediyorsanız reklamlarınız da etki alanınızı kapsaması gerekir. Bunun dışında kullanıcılara erişilmesi sizin için hiçbir etki sunmayacaktır. Yerel Reklamcılık bulunduğunuz konuma göre aldığınız verimleri arttırır. Daha fazla bilgiye ulaşmak için Yerel SEO içeriğimizi okuyabilirsiniz.
 7. Pazarlama Otomasyonu: Bu kavram bir yazılım platformu olup, daha fazla potansiyel müşteri elde etmek için satış ve pazarlama sözleşmenizi otomatikleştirmenizi sağlar.
 8. E-Posta Pazarlamacılığı: E-mail ile pazarlama, ürünleri ve hizmetleri hedef kitleye ulaştırmak için mail adreslerinin bir araç olarak kullanılmasını ele almaktadır.
 9. Online Halkla İlişkiler: Bu kavram müşterileriniz ile daha yakından ilgilenmenize olanak tanır. Böylece onlara daha kolay ulaşabilir, ürün-hizmet tanıtımı yapabilirsiniz. Online basın blogları, kurumsal bloglar gibi türleri vardır.
 10. Inbound Pazarlama: Marka tanınırlığı yapabilmek, yeni iş alanları meydana getirebilmek için dijital pazarlamayı ele alır.

Dolayısıyla dijital pazarlama ile neler yapılabilir oldukça geniş bir kavrama sahiptir. Bu maddeler çerçevesinde birçok işlem, firmaların gereksinimleri üzerine planlanarak hayata geçirilmektedir.

Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Dijital pazarlamanın amacı kısa olarak ürün ve hizmetlerinizin tanınırlığının daha geniş bir kitleye ulaştırılmasıdır. Dijital pazarlama stratejileri nelerdir bunları daha güçlü halde kullanmanızı sağlamaktadır. Türler ile oldukça yakın olup şu şekildedir;

 1. SEO Stratejileri
 2. PPC Stratejileri
 3. İçerik Pazarlaması Stratejileri
 4. E-Posta Stratejileri
 5. Sosyal Medya Pazarlaması Stratejileri
 6. Sesli Arama Optimizasyonu Stratejileri
 7. Video Pazarlama Stratejileri

Bu stratejilerin doğru bir şekilde kullanılması, online sistemlerde markanızı daha verimli bir şekilde tanımanıza olanak tanıyacaktır. Kurumsal kimliğinizi ön plana çıkartabilir, böylece sektörünüzde bulunan rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturma

Dijital pazarlama stratejileri, profesyonel bir şekilde planlandığında dijital sistemlerinizi daha verimli kullanmanızı sağlar. Strateji belirlerken şu gibi adımlar vardır;

 1. İlk olarak markanızı, işletmenizi tam anlamıyla tanımanız gerekir. Hedeflerinizi, artı ve eksi yönlerinizi bilmezseniz sonuç alamazsınız.
 2. Hedef kitle seçimi yapılır. Ürünün ya da hizmetin kime sunulduğu belirlenmelidir. Dolayısıyla bir sektör araştırması da şarttır.
 3. Kısa ve uzun vadeli hedefler oluşturulmalıdır. Bunlara erişim kolay olmalı, imkansız seçilmemelidir.
 4. Dijital pazarlama stratejileri seçilerek, kullanılacak teknikler analiz edilir.
 5. Strateji için bir bütçe hazırlanır. Bu oran reklam çalışmalarınızla orantılı olmalıdır. Önemli olan ne kadar çok olduğu değil, ne kadar verimli kullanıldığıdır.
 6. Pazarlama yayınlanarak takip edilir. Düzenli kontroller ile ne kadar verimli olduğu görülür.

Bunların sonucunda alacağınız veriler hem gerekli düzenlemeleri yapmanıza yardım edecek hem de bir sonraki pazarlama stratejinizde daha iyi sonuçlar almanıza olanak tanıyacaktır.

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama stratejileri kazancınızı doğrudan etkileyen bir etmene sahiptir. Her işletme büyümeyi, daha fazla kişiye hitap edebilmeyi ister. Böylece kazançlar da arttırılır. İnternet sistemleri bu konuda size büyük kazançlar sunar.

Zira sadece bir internet sitesi 7 gün 24 saat yayın yapmanıza; böylece insanların telefondan veya bilgisayardan istediği zaman size erişmesine olanak tanır. Her ne kadar ülkemiz de dahil olmak üzere milyarlarca insan tarafından kullanılıyor olsa da doğru stratejilerin yapılmaması çoğuna ulaşamamanızla sonuçlanır.

Ancak işletmenize ve ürünlerinize, hizmetlerinize uygun bir strateji ve tür belirlemek, tanıtımlarınızı daha geniş bir kitleye ulaştırmanıza olanak tanır.

Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Teknolojinin ilerlemesi pazarlama yöntemlerinin de gelişmesine olanak tanımıştır. Bu bakımdan son zamanlarda öne çıkan bir kavram da dijital pazarlamadır. Geleneksek sistemlerden farklı olan dijital pazarlama nedir, nasıl yapılır maliyetten hedef kitleye kadar birçok konuda avantaj sağlar.

Maliyet Değerlendirmesi

Geleneksel pazarlama temel olarak gazete ve televizyondan yapılır. Buralarda bulunan reklamlar büyük bütçeler ister. Ancak dijital sistemler bunlar ile kıyaslandığında daha düşük bütçelere sahiptir. Üstelik bazılarına para ödemeniz gerekmez.

Zaman Değerlendirmesi

Dijital pazarlama stratejileri kapsamında yapılan reklamlar, internette 7 gün 24 saat bulunma imkanına sahiptir. Dolayısıyla size sunduğu tanınırlık ve avantaj daha fazladır. Güçlü ve doğru planlanan bir reklam, size büyük fırsatlar sunar.

Ancak geleneksel pazarlamada reklamın aktif olduğu belirli bir süre vardır. Kişiler o esnada yayınlanan kaynağa bakmıyorsa, tanıtım boşuna kullanılacaktır

Etkileşim Değerlendirmesi

Geleneksel reklamlar tüketiciyi ölçmenize, tanımanıza olanak tanımaz. Çünkü reklamı ilk gördüğünde nasıl bir tepki verdiğini bilmek imkansızdır. Bu da kendinizi geliştirmenize, onlara daha iyi hitap etmenize bir engeldir.

Ancak dijital pazarlama stratejileri içinde bulunan sosyal medya platformları, yorumlar üzerinden ayrıntılı bilgi almanızı sağlar. Ayrıca siteleriniz aracılığıyla size gelen tüketici mailleri de bu konuda size yardımcı olur.

Performans Analizi Değerlendirmesi

Dijital reklamların ölçülebilir yapı taşıması, size dijital sistemlerden, reklamlardan ne kadar performans elde ettiğini, kaç kişinin gördüğünü, bunların kaçının tıkladığını görmenizi sağlar. Ancak geleneksel metot kaç kişinin gerçekten gördüğün, o an izlediğini/okuduğunu anlamanıza yardım etmez.

Hedef Kitle Değerlendirmesi

Hedef kitlenize geleneksel metotlar üzerinden ulaşmak şansa bağlıdır. Zira 20-30 yaş arasındaki kadın ve erkeklere hitap etmek istiyorsanız, bunu başarma şansınız kaçının o an televizyon izlediği ya da gazete okuduğu ile ilgilidir.

Ancak dijital pazarlama, reklamlarınızın kime gösterileceğini seçme olanağı tanır. Böylece elde ettiğiniz verim de artar.

Dijital Pazarlama Temel Performans Göstergeleri

Dijital pazarlamanın temel taşı performans sonuçlarını değerlendirmektir. Dijital pazarlama temel performans göstergeleri (KPI), pazarlama kampanyası performansını ölçmek için kullanılır. Dijital pazarlama stratejilerinize başarı oranlarınızı, değiştirmeniz gerekenleri gösterilmesi hedeflenir.

 • Ziyaretçilerin web sitesine geri dönmesi. Ziyaretçilerin daha fazla içerik kullanmak veya belirli bir eylemi gerçekleştirmek için web sitenize/giriş sayfanıza geri dönmesi etkileşim kurulduğunu gösterir.
 • İlk ziyaret. İnsanların web sitenizi nasıl bulduklarını ve bulduklarında nasıl etkileşime girdiklerini anlayın.
 • Web trafiği kaynakları. İnsanların web sitenizi/giriş sayfanızı nasıl bulduklarını gösterir.
 • Toplam ziyaret sayısı. Sitenizin her bir ziyaretçisinin gezinme oturumlarının sayısı.
 • Toplam benzersiz ziyaret sayısı. Web sitenizi/giriş sayfanızı ziyaret eden kişi sayısı.
 • Tıklama oranı (CTR). Bir CTA veya bağlantıya tıklayan kişilerin yüzdesi.
 • Sayfada geçirilen ortalama süre. Tüm kullanıcıların tek sayfada harcadığı ortalama süre.
 • Pazarlama ROI’si (yatırım getirisi). Bir pazarlama kampanyasının, çalışma maliyetine kıyasla ne kadar gelir getirdiği.

Dijital Pazarlamanın Avantajları

Dijital pazarlamanın avantajları en belirgin olanı geleneksel medyaya göre sonuçlarını rakamsal olarak görebilmenizdir.

 • Dijital pazarlama avantajları geleneksel pazarlamaya göre kolay ve hızlı .
 • Direkt olarak hedeflenen konumlarda reklam vermenize olanak sağlar.
 • Geleneksel medyaya göre bütçe çok daha kullanışlı ve hedefe uygun kullanılır.
 • İyi bir dijital pazarlama stratejisi ile direkt hedef kitleye reklamların gösterimi sağlanabilir.
 • Takip edilebilir ve ölçülebilir veriler ile analizlerinizi matematiksel olarak çok rahat gerçekleştirebilirsiniz.
 • Hedef kitleye direkt olarak reklam verildiği için ve hedef kitlenin ihtiyaçları belirlendiği için geri dönüş oranları çok daha yüksektir.
 • Dijital pazarlama süreci iyi yönetildiği zaman marka bilinirliği, geri dönüşleri ile müşteri sadakati sağlanır
 • Geleneksel medyaya göre çok daha hızlı değişiklikler sağlanabilir olacağından reklam görselleri, reklam açıklamaları gibi istenilen her şeyi değiştirebilme olanağı sunmaktadır.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı

Dijital Pazarlama Danışmanlığı, markanızı dijital ortamda müşterileriyle daha etkin bir şekilde etkileşime girmesine, yeni potansiyel müşterilere daha kolay ulaşmanıza, Dijital Pazarlama stratejilerinize uzman bakış açısı kazandırmanıza olanak sağlar.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital Pazarlama Uzmanı olabilmek için herhangi bir diplomaya veya sertifikaya ihtiyacınız olduğunuz söylenemez. Dijital Pazarlama Uzmanı olabilmek için belirli yeteneklere, görüşlere sahip olmanız beklenmektedir.

 • Dijital strateji ve planlama
 • Veri analitiği ve raporlaması
 • Liderlik veya yöneticilik
 • İçerik pazarlaması
 • Sosyal medya
 • Video
 • Mobil
 • Pazarlama Otomasyonu
 • Email
 • UX – UI

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Yapar?

 • Sosyal ağlarına hakim olup, marka bilinirliğini arttırmak.
 • Sektörün yeniliklerini takip etmek.
 • Markayı ön plana çıkarmak için yeniden pazarlama reklamları sunmak.
 • Google araçlarına ve panellerine hakkında bilgi sahibidir.
 • e-posta pazarlama ve mobil pazarlama kullanmak.
 • Pazarlama stratejisini kurup ona göre hareket etmek.

Dijital Pazarlama Danışmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Dijital pazarlama danışmanı ve sosyal medya danışmanı kesin ve net olarak şu kadar maaş alır denilemez. Çalışılan firma, istenilen iş ile ilgili maaş düşer veya artar. Dijital pazarlama Danışmanı ortalama 2500-3000 TL arasında çalışmaya başlar. Deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı da çalıştığı şirket ile özel anlaşmasına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Dijital pazarlama türleri nelerdir?

Dijital pazarlama türleri genel olarak 7 kategoriye ayırabiliriz:
Arama Motoru Optimizasyonu
Tıklama Başına Ödeme (PPC)
Sosyal Medya Pazarlaması
İçerik Pazarlaması
E-posta Pazarlaması
Mobil Pazarlama
Pazarlama Analitiği

Dijital Pazarlama Danışmanı’nın Verdiği Hizmetler

Sosyal Medya Yönetimi
Facebook ve Instagram Reklamcılığı (Business Manager)
E-Posta Pazarlama
Influencer Pazarlama
Mobil Pazarlama
Google Reklamları(Sem-Search Engine Marketing)
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
Google Analytics (Raporlama)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu